AKTUALITY

          Budoucnost, přítomnost, minulost a napsali o nás.

Benefity pro válečné veterány v důchodu, invalidním důchodu a jejich manželky


Jiří Januschka

17. listopadu 2020

Vážení kamarádi a kolegové. Dozvěděl jsem se, že mnozí z Vás nemají ponětí o benefitech, které nám - válečným veteránům, náleží. Informace si snadno zjistíte webu: www.benefity-veterani.cz. Pokud se týká možností rekreací a lázně, pak na: www.volareza.cz. S manželkou jsme využili v loňském roce příspěvek na rekreaci v Krkonoších, ve VZ Bedřichov, a letos na lázeňskou péči (mám přiznanou invaliditu II. st.) v lázeňském hotelu Sadový Pramen v Karlových Varech. Standardně má každý veterán nárok na příspěvek na rekreaci jednu za tři roky. Při zhoršeném zdravotním stavu i častěji - jednou za dva roky, nebo i každoročně, o čemž rozhoduje pracovní lékař vojenské nemocnice. Jedná se pouze o příspěvek podle počtu dní, který ale nepokryje celou sumu za rekreaci. Na příspěvek na lázně (možno každoročně) dosáhnou poživatelé důchodu, invalidního i starobního. Od letošního roku je navýšen na 25.000,- na osobu. Spolu s manželkou jsme tedy dostali 50.000,- Kč. Což nám vyšlo přesně na 15-cti denní pobyt s plnou penzí, ubytováním i 2 léčebnými procedurami denně, dle vlastního výběru. Tedy mimo víkendů. Ale každý, kdo má nárok i na lázně, musí zvážit co si vybere, neboť každá varianta má jiný režim. Zatímco na rekreaci si volíte program podle svého uvážení, v lázních se musíte přizpůsobit nařízeným procedurám. A zatímco příspěvek na lázně vám může plně pokrýt celý pobyt, příspěvek na rekreaci určitě ne. Zařízení k pobytu si můžete zvolit jak vojenské, tak i civilní. Letos ale, s ohledem na koronavirové omezení, jen v rámci ČR. Abyste měli trochu představu, jak to vypadá v Bedřichově, přidávám pár fotografií. Pro žádost o lázně se vyplňují tiskopisy dva - pro veterána a manželku. Rekreační je jen jeden - pro veterána a doprovod.


Z víkendového uctění našich padlých veteránů naším spolkem, ke Dni válečných veteránů. Přidělali jsme vlčí máky, zapálili svíčky s naším logem a hlavně postáli a zavzpomínali. Tak jak jdou války posledních sto let od padlých první světové války, atˇ už vojáků a námořníků císařství, přes legionáře, po padlé vojáky Commonwealthu na našem území a vojáky Rudé armády (hned to vypadá líp po předělání a opravě jmen od V.P.) až přes velitele Československého wingu a letecké eso pplk. Františka Doležala, DSO, DFC až po rodinu Schamsů, otec zažil okupaci a povstání a Regi (Bosna, Kosovo, Irák, Afghanistán). Takové století červených máků na našem území a našich vojáků a spojenců na moři, zemi a ve vzduchu. U českých námořníků C&K námořnictva, kteří bojovali na ponorkách a lodích císaře a část se nakonec vzbouřila a další bojovali proti rudým na Slovensku je, nádherné motto ,,Odpustˇ bože naši vině, že umíráme na pevnině" a od jejich příznivců lahvičky rumu. 


Minulý týden zemřel doma u své rodiny na těžkou nemoc zakládající člen našeho spolku Mirek Jankiel. Ve středu se ním půjdeme rozloučit. Modré nebe Mirku a děkujeme za vše. Nikdy nezapomeneme. 


Děkujeme dětem ze 4. C, ZŠ TGM v Písku, které pod vedením třídní učitelky paní Kodýdkové vyrobili nádherné květy vlčích máků, k letošnímu Dni válečných veteránů, výtěžek z prodeje půjde na zhotovení další pamětní desky válečného veterána. Dětem ještě poděkujeme vlastní cestou a děkujeme panu Martinu Krestovi za zprostředkování a prodej těchto vlčích máků. 

                                                                    Fotografie dětmi  udělaného máku.


Po dohodě s rodinou Jirky ,,Regiho" Schamse, Armádou České republiky a VP AČR, vzhledem k prodloužení Nouzového stavu a z toho plynoucích omezení, musíme s lítosti odložit odhalení pamětní desky šprap. Jiřího ,,REGI" Schamse. Nové datum, pokud se situace zlepší je 7. 1. 2021 (čtvrtek) ve 13.00. Na pozvání a na tom, že vás rádi uvidíme, jen v jiné datum se nic nemění. Vše je připravené.Přesto v tyto, ale i v další dny nic nebrání v naši vzpomínce na Jirku a další, kteří dali naši zemi všechno a na jejich blízké, kteří dali své zemi své blízké.DěkujemeSpolek na podporu válečných veteránů, z.s./CZFORCES Nesmíme zapomenout! 


Dovolujeme si pozvat všechny, A v první řadě všechny co se podíleli na přípravě první pamětní desky válečného veterána našeho spolku (už dříve byli spolubojovníky, městy a obcemi odhaleny tři pamětní desky: por. l. Zemana a P. Valeše a šprap. M. Štěrby), padlého na misi nebo zemřelého na zranění po návratu, hlavně Jirkovu rodinu, které děkujeme za spolupráci a podporu. Martina Brynycha, Honzu Kincla a další co se s námi podíleli na podobě desky. Spolubojovníky Jirky z vojny z Kolína, Zbirohu,601. skss, SOG VP AČR, z misí a další veterány, Jirkovy kamarády co se o něj pomáhali starat, z reneactingu, vandrů. Lidi co si u nás kupovali a kupují věci spojené s válečnými veterány na našem Dobročinném obchodu www.czforces.cz, kteří nákupem přispěli na zhotovení pamětní desky. Kameníkovi za talent a práci. A všem těm co Jirku, veterány a armádu podporují celé roky a co se byli s Jirkou rozloučit, tam to celé začalo. Armywebu, CZDEFENCE za zveřejňování našich příspěvků i dalších veteránů a trpělivost s úpravami. Radnici Prahy 3 a Národnímu památkovému úřadu, Společenství vlastníků. za povolení a trpělivost. A navzdory všemu co se děje při dodržení rozumného vás rádi uvítáme na odhalení. Někteří dostanou pozvánku v těchto dnech poštou, ostatní přes internet a Facebook nebo touhle cestou. Na odhalení se podílí rodina Schamsova (hlavně Maminka a sestra Petra Schamsova), náš Spolek na podporu válečných veteránů, z.s. a jeho spolupracovníci (na členy si nehrajeme) , Armáda České republiky. A tím to nekončí, teprve začíná je mnoho dalšího před námi. Takže ještě jednou poděkování a respekt všem a válčíme dál. Spolek na podporu válečných veteránů, z.s. /CZFORCES 


Další článek od našeho spolku na ARMYWEB, děkujeme za uveřejnění: https://www.armyweb.cz/clanek/medal-of-honor-pro-zijiciho-operatora-elitni-specialni-vojenske-jednotky-delta-force


Další článek od našeho spolku na ARMYWEB, děkujeme za uveřejnění: https://www.armyweb.cz/clanek/operace-siva-nejvetsi-akce-od-vstupu-koalicnich-jednotek-na-uzemi-bosny-a-hercegoviny


Další článek od našeho spolku na ARMYWEBu, děkujeme za uveřejnění a vojákům z GROMu za vzpomínku i s výraznou českou stopou: https://www.armyweb.cz/clanek/operace-little-flower-polske-specialni-sily-grom-v-byvale-jugoslavii


Jsou i dobré zprávy v těchto časech. Národní památkový úřad, protože se jedná o památkovou zónu povolil umístění první pamětní desky novodobého válečného veterána, kterou náš spolek chystá. Budou ji mít postupně všichni naši padlí veteráni od roku 1990, ale počítáme i s předchozíma válkami. Sice to chvíli trvalo, i my jsme se učili, všemu vyhovět, ale shoda a podpora byla na všech stranách. Jméno vojáka a místo odhalení zveřejníme včas, včetně pozvánky na odhalení, až ten čínský nečas pomine. Děkujeme všem co se na tom podíleli, jeho rodině, včetně těch co přispěli nákupem předmětů a oblečení s veteránskou tématikou v našem Dobročinném obchodě https://www.czforces.cz/internetovy-obchod/ . Aspoň přikládáme vybraný materiál a písmo bude zlaté. Shodli jsme se se všemu zúčastněnými na jednotné podobě, jako u por. i. m. Milana Štěrby, za celou dobu byly odhaleny pouze dvě, a destičky se jmény na Vítkově.... O průběhu budeme samozřejmě informovat. Ještě jednou děkujeme za pomoc a podporu. Spolek na podporu válečných veteránů, z. s./CZFORCES


Další novinka v nabídce našeho Dobročinného obchodu: Vlčí mák https://www.czforces.cz/p/vlci-mak/
Napsali jsme příspěvky na www.armyweb.cz , děkujeme za publikaci:

Děkujeme válečníkům ze silentheroes.pl z jednotek GROM, AKAT za souhlas s překládáním a publikováním jejich vzpomínek i budoucích vzpomínek v ČR. Prostě se nezapře, že tady v tomhle prostoru a v NATO jsme spolu. Dík.

https://www.armyweb.cz/clanek/den-kdy-jsme-se-podruhe-narodili-pribeh-polskych-specialnich-sil


Včera 25. 07. 2019 nás opustil dopoledne major ing. Juraj Schwartz. Velitel roty, 4. průzkumného praporu Bechyně,4. Brigády rychlého nasazení . Zástupce velitele 1. mechanizované roty 1,,Neporazitelná rota"/6. mpr. SFOR, Stari Majdan 1997, velitel skupiny hloubkového průzkumu 2. pz. rota KFOR 2000-2001 Šajkovac, mise VP AČR Irák. Službu v armádě začal u 104. letky bezpilotních prostředků v Písku a do zálohy odešel od VP AČR na letišti Praha-Kbely. Na fotografii úplně vpravo.
Modré nebe veliteli, a děkujeme za vše, i za to, jak jste první a bez váhání dorazil, když jsme se převrátili s OT-64 na srbské straně i za službu s vámi a pod vaším velením v Bechyni.
ČEST JEHO PAMÁTCE
Rodině upřímnou a hlubokou soustrast.
Nikdy nezapomeneme !


Přispěli jsme trochu i do Blesku. ,,

Včerá jeden přispěje krátkou vzpomínkou do diskuze v jiné skupině na Facebooku a dnes je to zkrácené v Blesku: ,,Jaroslav Dolejška Špatně, když chtěli projet přes SEKIRAČU pro zásoby do Bosny, tak jsme je v létě 2000 zablokovali z jedné strany naše OT-64 a z druhé naše Landrovery, rusáci uprostřed s obrněnými transportéry BRDM 3, byli to vojáci na kontrakt, mířili jsme na sebe, a když pochopili, že neustoupíme a máme jasný rozkaz, tak to vzdali a otočili a odjeli zpět do Kosova a pro zásoby jeli přes povolený přechod na GATE 3. 2. průzkumná roty, 1. četa hloubkového průzkumu"   

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/609772/svet-byl-na-pokraji-valky-rusove-prelstili-nato-cech-varuje-balkan-neni-vyresen.html? 

Zásluhou naší místopředsedkyně se prostřednictvím našeho spolku připojil do programů  ministerstva obrany Benefity pro vojáky a válečné veterány připojil i hotel https://www.kingsresidence.cz/ v Praze-Holešovicích, který nabízí skálu slev, jako ocenění pro válečné veterány, vojáky AČR, včetně AZ AČR, občanské zaměstnance a veterány ze spojeneckých zemí (NATO, Austrálie, Nový Zéland a dalších, kteří slouží spolu s našima vojáky na misích). https://www.benefity-army.cz/index.php?p=benefit-162-Sleva-pro-valecne-veterany,-vojaky-ACR-i-civilni-zamestnance-MO-na-ubytovani-v-hotelu-v-Praze https://www.benefity-veterani.cz/index.php?p=benefit-172-Sleva-pro-valecne-veterany-na-ubytovani-v-hotelu-v-Praze 

Všem vojákům, veteránům, příslušníkům bezpečnostních složek, našim členům, příznivcům, podporovatelům a nám všem přejeme krásné a pohodové prožití vánočních svátků, splnění snů a pokud sloužíte na misi nebo u nás, tak brzký návrat domů a úspěšný nový rok 2019 TÝM CZ FORCES www.czforces.cz

Postupně budeme zveřejňovat co chystáme na příští rok. Bude toho dost a to i díky vaší podpoře a rozbíhajícímu prodeji našeho Dobročinného obchodu https://www.czforces.cz/internetovy-obchod/ , děkujeme. Proto jsme vznikli. Na příští rok máme v plánu pokračovat v tom co děláme, včetně podle finančních možností podpory veteránů a první dvě pamětní desky našim vojákům a kamarádům padlým po roce 1990, v první řadě po novém roce oslovíme rodiny a potom zahájíme koloběh úřady, soutěž, výrobce. A k tomu naši další věc zakládající členové spolku jsou spojeni s Ostravou, atˇ už rodáci nebo tady studovali a poznali se, ikdyž naše činnost bude probíhat po celé republice a už jsou kolem nás příznivci z celé republiky. Takže další deska bude k prvnímu ze dvou bratrů a časem i k druhému ze sourozenců. Dva bratři dva osudy, spolu odešli do zahraniční armády, spolu prošli Cizineckou legii, boji naši armády ve Francii, spolu přišli do Anglie, sloužit okupované vlasti a králi, tam se cesty rozdělily. Oba šli do akce v letadle, ale jeden s ním nikdy nepřistával, ale bojoval s nepřítelem potom na zemi první para skupina CALCIUM druhý, jako letec 311. perutě, nejdříve shazoval pumy na nepřítele a později jako letec se svým pilotem 68. noční stíhací perutě sestřeloval německé letadla a létající pumy V-1. První bratr Josef Gemrot (fotografie číslo 2) bohužel zemřel pár let po válce, ale druhého jsme měli čest poznávat a navštěvovat u něj doma a jeho paní v Ostravě- Hrabové, nezapomenutelné setkání s plk. Fridolínem Gemrotem, a na pohřbu v lednu 1990 jsme se ještě pod dohledem STB potkali i s jeho a druhým ,,bratrem" pilotem Josefem Adamem (Na první fotografii Josef Adam vlevo a Fridolín ,,Frída" Gemrot vpravo). Proto první z připravovaných desek bude jeho navíc, jsme tehdy získali i jeho paměti, které určitě budeme chtít vydat čtivé a ještě jsme se dostali k sepsaným pamětím dalšího stíhacího letce RAF plk. Otakara Hrubého, taky neskutečně čtivé a i veselé, tak to asi dáme jako jednu knihu, dva osudy, ještě to musíme promyslet. Dostali jsme s k němu od dalšího našeho vojáka a výsadkáře z Velké Británie, který taky žil v Ostravě Čestmíra Kubáta, tomu a dalším se chceme, taky do budoucna věnovat. Za komunistů to byla taková konspirační doba, předávali si vás po prověření jeden druhému s doporučeními, že jste naši. A i díky tomu se někteří z nás stali vojáky a veterány, prostě šli ve stopách předků, vzorů a hrdinů. Tak se omlouváme za rozepsáni, ale to bylo k části plánů na příští rok. Pěknou Adventní neděli za Tým CZ FORCES (Spolek na podporu válečných veteránů, z. s.


V letošním roce si připomínáme 7. výročí úmrtí
poručíka i.m. Adriana Wernera, který zemřel na následky zranění utrpěného při napadení předsunuté základny COP SALAR v provincii Wardak. Přes veškerou snahu lékařů svým zraněním dne 9. října 2011 ve Vojenské nemocnici v Olomouci podlehl.

Nikdy nezapomeneme.

Dovolte mi, abych Vás všechny pozval jménem SVV MS kraje k účasti při pietním aktu u hrobu por. i.m. Adriana Wernera pořádaného s 7.mb, městem a rodinou, k uctění jeho památky

Pietní vzpomínka se uskuteční 9. října 2016 od 10:00 hodin

(Albrechtice u Českého Těšína, okr. Karviná, MS kraj - hřbitov u základní školy, Školní ulice).

PROGRAM PIETNÍHO AKTU
7 let od úmrtí poručíka in memoriam Adriana Wernera

1/ Příchod ke hrobu 9.10.2018 v 11:00 hod

2/ Přivítání a seznámení s programem

3/ Položení věnců a kytic u hrobu
během pokládání hraje melodie Pax vobis

4/ Proslov ZV 71. mpr

5/ Proslov kaplana 7. mb

6/ Modlitba kaplana 71. mpr

7/ Skladba Večerka

8/ Státní hymna

9/ Zapálení svíček u hrobu

10/ Položení kytice u pamětní desky.

11/ Konec pietního aktu


Smutná zpráva z dnešního dne, ve stejný den jako před 23 padli čeští vojáci praporu UNPROFOR por. i. m. Luděk Zeman a por. i. m. Petr Valeš,  padli 3 čeští vojáci v misi RESOLUTE SUPPORT v Afghanistánu, další dva bojují o život. 

Tři čeští vojáci zahynuli při sebevražedném útoku v Afghánistánu

Tři čeští vojáci z mise NATO zahynuli při sebevražedném útoku na východě Afghánistánu. Portálu iDNES.cz to potvrdilo české ministerstvo obrany. Velení Aliance oznámilo, že zraněni byli další tři vojáci - jeden Američan a dva Afghánci.
Oběťmi jsou podle české armády rotný M.M. (1982), desátník K.B. (1990) a desátník P.Š. (1993). Rodiny vojáků byly informovány, k dispozici jsou jim vojenští psychologové a vojenští kaplani. Česko v zahraničních misích od roku 1990 ztratilo 28 vojáků.

Modré nebe válečníci, upřímnou soustrast rodinám a jednotce. Nezapomeneme.

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2557498-sebevrazedny-utocnik-zabil-v-afghanistanu-tri-vojaky-nato

V obřadní síni v JEDOVNICI jsme se dnes 30. 6. 2018 rozloučili spolu s rodinou (včetně šesti dětí) a přáteli s naším kamarádem a spolubojovníkem rtn. Martinem Tiokou, veteránem misí UNPROFOR (2. rota DABAR) a SFOR (6 . mpr./ 1. mechanizovaná ,,NEPORAZITELNÁ" rota STARI MAJDAN), který umřel v pondělí 25. 6. 2018 ve věku 45 let na infarkt. Modré nebe válečníku. Nikdy nezapomeneme!

Proč je pro Pobaltí důležitá přítomnost NATO?

Byli jsme pozvani spolu s dalšími do ČRo+

Každá země musí převzít svůj díl odpovědnosti za bezpečnost světa, říká náměstek ministryně obrany. Proč je pro Pobaltí důležitá přítomnost jednotek NATO?

https://plus.rozhlas.cz/kazda-zeme-musi-prevzit-svuj-dil-odpovednosti-za-bezpecnost-sveta-rika-namestek-7233068

70. výročí misí OSN

Byli jsme spolu s dalšími mezi pozvanými.

Den válečných veteránů v Ostravě 11. 11. 2017

Poprvé jsme se svátek uctili účasti i jako členové nově vzniklého spolku a položením kytice.

Kdysi dávno první rozhovor v médiích

https://plus.rozhlas.cz/vojak-ktery-se-vrati-ze-zahranicni-mise-je-jako-cizinec-ve-vlastni-zemi-rika-6522533

Český voják v Kosovu|foto: Tomáš Adamec

Před rokem zaútočil sebevražedný útočník poblíž základny Bagrám v Afghánistánu na české vojáky. Čtyři z nich zemřeli na místě, pátý zraněním podlehl několik dní po převozu do České republiky.

Památku padlých vojáků připomněli pietní akty u jejich domovských armádních praporů i na samotné základně v Bagrámu.

Jak stát pečuje o bývalé vojáky a válečné veterány?

"Od roku 2003 je speciální zákon o válečných veteránech, kdy už se ministerstvo obrany začalo věnovat válečným veteránům. Problém je, že za 25 let padlo v misích 25 vojáků a máme přes 60 zraněných, pozůstalé a příbuzné a o ně nikdo moc nepečuje. Vojáci, kteří se dostanou na okraj společnosti, skončí jako bezdomovci nebo páchají sebevraždy. Je asi ještě dost práce, kterou by mohl stát pro ně udělat," odpovídá nadrotmistr Jaroslav Dolejška, který se účastnil misí SFOR v Bosně a Hercegovině a KFOR v Kosovu.

Podle Dolejšky záleží na tom, kdy se vojáci z misí vrátili. Pokud tomu bylo v 90. letech, stát o ně nepečoval.

"Když se dnes voják vrátí z mise, má nárok na dvoutýdenní preventivní rehabilitaci, ale pak už si to řeší sám se sebou. Pokud začne uvádět, že má nějaké problémy, které se časem mohou objevit, je to další důvod pro to, aby mu nebyl prodloužen služební závazek, a tím pádem přijde o práci a musí si hledat místo v civilním prostředí, které nezná a de facto je cizinec ve vlastní zemi," myslí si nadrotmistr.

A jaký problém měl on sám, když se vrátil domů? Jak říká, snažit se žít normálně: "Chodit do obchodu, vyplňovat složenky, snažit se mluvit s lidmi, s kterými nemusím..."

Jaroslav Dolejška připouští, že největší roli hraje rodina. Jedním dechem ale dodává, že některá manželství kvůli odloučení končí rozvodem. 

První článek člena spolku. Napsaný i jako vzpomínka na Jirku Hrdličku a Jirku ,,Regiho" Schamse.

https://www.onwar.eu/2014/06/12/1-neporazitelna-v-operaci-siva-1997/

Tvrdá škola psaní , přepisování pod vedením Františka Šulce, autora webu www.onwar.eu

Rozhovor na www.sport.cz a www.seznam.cz i tady se píše o veteránech a vojácích AZ AČR

Místo maratónek kanady. Voják se bez běhání neobejde