AKTUALITY

          Budoucnost, přítomnost, minulost a napsali o nás.

Včerejší vzpomínání a tradiční putování za Jirkou ,,REGI" Schamsem s další tradiční zastávkou a novými vzpomínkami.

Začali jsme u hrobu Jirky a jeho táty, tam jsme poprvé zaznamenali, že už tam byla tradičně Vojenská policie a cestou už je zastávka u jejich dalšího, spolubojovníka, který leží o kousek dříve a s kterým si určitě mají co říct. U W/Cdr Františka Doležala, DSO, DFC velitele našeho wingu ve Velké Británii, tam pokud nás pamětˇneplete přibyla nově vzpomínková deska s padajícím letounem Si-204D. A potom jsme pokračovali k další nové desce, tentokrát Jirkově na Žižkově.Držte se ve Valhalle, válečníci.SPVV/CZFORCES

06. 01. 2022


Všechny dámy, kamarádi vojáci, veteráni, pozůstalí, historici a všichni ostatní. Rádi bych vám všem poděkovali za podporu, kterou nám dáváte. Protože jen díky vám vše se nám podařilo všechno co se nakonec v letošním roce povedlo, byly to někdy veselé, slavnostní, někdy smutné akce, ale vždy jsme v tom byli všichni v jednom tvaru. Dovolte nám, abych vám ještě jednou poděkovali za vaší přízeň a popřáli vám příjemné prožití vánočních svátků a mnoho štěstí v novém roce.

S úctou Spolek na podporu válečných veteránů,z.s./CZFORCES


26 IFOR/25 SFOR

Je to již 26 let od zahájení mise IFOR (1/1996) a bude 25 let od mise SFOR (03/1997), proto nás napadlo uspořádat v roce 2022 v měsíci říjnu nebo listopadu připomenutí nasazení prvních českých vojáků 6. českého mechanizovaného praporu a všech rotací v misi NATO na území Bosny a Hercegoviny.
Zatím předběžně, aby jsme zjistili zájem zveřejňujeme tento návrh. Podle zájmu zúčastnit se i s partnerkami/partnery, by jsme v Praze, zorganizovali slavnostní večer, ples nebo posezení.
K výročí by jsme nechali u společnosti sm parapresent nechali zhotovit pamětní medaili, jako vzor přikládáme obdobnou, kterou zhotovili pro strážní rotu v První válce v Zálivu. Jedna strana je v 3D.
V případě předběžného zájmu, odklikněte příslušné tlačítko a do komentáře napište pokud máte zájem o medaili.
Po skončení průzkumu, to po novém roce sečteme a informujeme o výsledku a zveřejníme návrh pamětní medaile.
Děkujeme za zájem, informace a podněty.
Spolek na podporu válečných veteránů,z.s./CZFORCES

email: czforces@gmail.com


Jak se skákalo a žilo u 44. a později 4. průzkumného praporu v Bechyni.  Jako za Rožmberků naplno.

Pěkná vzpomínka od David Jarý je s uživatelem Martin Lukac.Jó to byly krásný časy.... . a archivní nášivka od Jindřich Starý (12. pzpr),i na zakázané seskoky v Bechyni 44. a později 4. pzpr. Takhle se skákalo jen v Bechyni. Například Michal Roškota ( i jedna servírka ) Výška mostu od hladiny 57 metrů. (první dvě fotky jsou ilustrační, z jiného mostu, to jen pro představu, Duha má koleje) Roman Micka za upřesnění)

Pokračování od Milana Miňhy, děkujeme, pohled z jiné perspektivy, další most (4. pzpr). Pro lepší představu.


Děkujeme za dárek pro náš spolek od vojáka operátora 601.ssks, dnes v záloze a našeho příznivce a držíme mu palce do nemocnice. Drž se pane. ,,Dum spiro spero"


Pár fotografii, z 11. 11. 2021 na Náměstí míru v Praze, aneb rychlý a nízký průletPár fotografii z rozločení s Otou Holinkou

Rozloučení proběhlo 30. října v kostele sv. Jiřího v Přimdě. S otou se přišla rozloučit 4. BRN, 41. mpr.  včetně vrchních praporčíků brigády i praporu, kde byl ota první vrchní praporčík, spolubojovníci z 1. mechanizované roty ,,Neporazitelné"/6.mpr. SFOR, motorkáři z jeho klubu. Rozloučení proběhlo s vojenskými poctami, včetně průletu roje letadel a po večerce otovi na počest motorkáři zatůrovali své stroje.


Smutná zpráva. V sobotu jdeme na pohřeb dalšího vojáka naší 1. mechanizované ,,Neporazitelné" roty/ 6.mpr SFOR, základna Stari Majdan. 03/97-12/97 prap. Oto Holinky. Vojáka 41. mpr, kde před odchodem do zálohy zastával funkci vrchního praporčíka praporu. Veterána misí NATO z Balkánu, Iráku a Afghanistánu. 


Pěkná vzpomínka na misi SFOR od SOP Romana Kašpara 1. mechanizované ,,Neporazitelné" roty/ 6.mpr SFOR, základna Stari Majdan. 03/97-12/97. Roman KašparVzhledem k tomu, že příští rok to bude 25 od mise SFOR tak malá vzpomínka na naší 1.rotu, 1.četu na Starém Majdanu v roce 1997 v Bosně. Nejsem žádný modelářský expert, ale je to srdcovka. Na 1. Neporazitelnou se nezapomíná. A čest památce těm, kteří už nejsou mezi námi.Díky.


Cesta za vojáky 1. mechanizované ,,Neporazitelné" roty/6. czechbatt SFOR


1. Neporazitelná nezapomíná 2021


V pondělí 27. října 2021 jsme zahájili dlouho plánovanou cestu za vojáky naší roty, kteří se přeskupují ve Valhale.

Jako první byl na řadě mjr. Juraj Schwartz. Velitel roty, 4. průzkumného praporu Bechyně,4. Brigády rychlého nasazení . Zástupce velitele 1. mechanizované roty 1,,Neporazitelná rota"/6. mpr. SFOR, Stari Majdan 1997, velitel skupiny hloubkového průzkumu 2. pz. rota KFOR 2000-2001 Šajkovac, mise VP AČR Irák. Službu v armádě začal u 104. letky bezpilotních prostředků v Písku a do zálohy odešel od VP AČR na letišti Praha-Kbely. Na fotografii úplně vpravo. Děkujeme jeho rodině za spolupráci a místo, kde je uložen. Krušné hory, kousek od jedné sjezdovky na Klínovci, ke které má s rodinou soukromý vztah. Pěkné místo a dobré stanoviště pro OP a na lyžování.

Je to divné, ale na místě jsme se zasmáli i zavzpomínali, jak nás všechny proháněl, i tahal z kaše, připili jsme si s ním na něj.  Na viděnou příště. Nikdy nás nenechal za sebou, ani rota jeho.

Za rotu s podporou Spolku na podporu válečných veteránů,z.s./CZFORCES: JD, MH, RG a MH s části rodiny, Vlčí mák TS.


Den před Jirkovými narozeninami dne 21. 09. 2021 proběhlo slavnostní odhalení pamětní desky šprap. i.m. Jiřího ,, Regi" Schamse. Jirko všechno nejlepší k narozeninám, tam nahoru a díky včerá za počasí, i když podle tebe by byl nejlepší liják, jak v Namu to by jsi se smál.

Byla to první pamětní deska, za kterou stál od začátku náš Spolek na podporu válečných veteránů, z.s./CZFORCES. V první řadě děkujeme tvojí rodině: mamince, sestře Petra Schamsová, babičce a dalším za trpělivost a vše. Za náš spolek jedné ze dvou hlav ing. Janě Horákové za vše i novou pozici fotografa. Martinu Brynychovi i za uložení souřadnic desky ( https://www.vets.cz/vpm/43665-pametni-deska-jiri-schams/?fbclid=IwAR2yRUM6mD6SP0fLXRfcw_ici8U9zyr-TmFsvx4zhYKS9Q5koQZE09bKlBc#43665-pametni-deska-jiri-schams ) , Janu Kinclovi za rady a podporu. 1. Neporazitelné za pomoc: Daniel Machač (bomba tě vidět), Tomáš Sláma s rodinou, Martin Hrebeň s dcerou, Gabriela Dvořáčková s Martin Havránek, Roman Kašpar, Roman Golka. Danu Špalkovi za skvělé video, CZDEFENCE ( https://www.czdefence.cz/clanek/byla-odhalena-pametni-deska-valecnemu-veteranovi-jirimu-regi-schamsovi ) a  Armywebu za zveřejnění. Kamenictví Blumstav (https://www.blumstav.eu/ )  za umělecký počin, instalaci a rady. VP plk. Grulichovi, kaplany pplk. Tomčíkovi, plk. Romanu Bisovi (ex 4.pzpr ) (https://www.facebook.com/Vojensk%C3%A1-policie-101901821532362 ) , AČR Veliteli pro operace generálovi Kopeckýmu, pplk. Ostrýmu, za zajištění všeho a podpory že strany VP a armády, Posádkovému velitelství Praha, Vojenské hudbě, Čestné stráži za ceremoniál . Vrchnímu praporčíku Armády České republiky šprap. P. Smikovi za podporu ( od prastrejdy Otto Smika samé esa v rodině) dík. Radnici Prahy 3 a starostovi Prahy 3 Jiří Ptáček ( https://www.facebook.com/ptacekjiri ) , MHMP památkovému odboru za povolení a účast, Společenství vlastníků za souhlas s umístěním desky. A všem za vzpomínku co přišli nebo si vzpomněli, nebo se zastaví, jak budou mít cestu. To je důvod pokračovat dál. V neposlední řadě rodině jirky za příjemné posezení po odhalení. Děkujeme za všechny a za Spolek na podporu válečných veteránů, z.s./CZFORCES
SPVV/Cz.Forces

 Pozvánka na slavnostní odhalení pamětní desky šprap. Jiřího ,,Regi" SchamseDovolujeme si vás všechny pozvat, v zastoupení rodiny Schamsovy, Spolku na podporu válečných veteránů, z.s./CZFORCES, VP, AČR na slavnostní odhalení pamětní desky šprap. Jiřího ,,Regi" Schamse dne 21. září v 11.00 hod. Místo: Praha- Žižkov, ulice Kubelíkova 1598/10. Rádi přivítame v první řadě všechny Jirkovy spolubojovníky z jednotek a misí, kde sloužil, kamarády, známé, válečné veterány a všechny, kteří si chtějí tímto připomenout Jirku. Děkujeme všem za podporu, pomoc a za podporu zhotovení pamětní desky, prostřednictvím našeho dobročinného obchodu. Spolek na podporu válečných veteránů, z.s./CZFORCES

Další novinka v nabídce našeho Dobročinného obchodu: Vlčí mák https://www.czforces.cz/p/vlci-mak/


Napsali jsme příspěvky na www.armyweb.cz , děkujeme za publikaci:


Včera 25. 07. 2019 nás opustil dopoledne major ing. Juraj Schwartz. Velitel roty, 4. průzkumného praporu Bechyně,4. Brigády rychlého nasazení . Zástupce velitele 1. mechanizované roty 1,,Neporazitelná rota"/6. mpr. SFOR, Stari Majdan 1997, velitel skupiny hloubkového průzkumu 2. pz. rota KFOR 2000-2001 Šajkovac, mise VP AČR Irák. Službu v armádě začal u 104. letky bezpilotních prostředků v Písku a do zálohy odešel od VP AČR na letišti Praha-Kbely. Na fotografii úplně vpravo.
Modré nebe veliteli, a děkujeme za vše, i za to, jak jste první a bez váhání dorazil, když jsme se převrátili s OT-64 na srbské straně i za službu s vámi a pod vaším velením v Bechyni.
ČEST JEHO PAMÁTCE
Rodině upřímnou a hlubokou soustrast.
Nikdy nezapomeneme !


Přispěli jsme trochu i do Blesku. ,,

Včerá jeden přispěje krátkou vzpomínkou do diskuze v jiné skupině na Facebooku a dnes je to zkrácené v Blesku: ,,Jaroslav Dolejška Špatně, když chtěli projet přes SEKIRAČU pro zásoby do Bosny, tak jsme je v létě 2000 zablokovali z jedné strany naše OT-64 a z druhé naše Landrovery, rusáci uprostřed s obrněnými transportéry BRDM 3, byli to vojáci na kontrakt, mířili jsme na sebe, a když pochopili, že neustoupíme a máme jasný rozkaz, tak to vzdali a otočili a odjeli zpět do Kosova a pro zásoby jeli přes povolený přechod na GATE 3. 2. průzkumná roty, 1. četa hloubkového průzkumu"   

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/609772/svet-byl-na-pokraji-valky-rusove-prelstili-nato-cech-varuje-balkan-neni-vyresen.html? 

Zásluhou naší místopředsedkyně se prostřednictvím našeho spolku připojil do programů  ministerstva obrany Benefity pro vojáky a válečné veterány připojil i hotel https://www.kingsresidence.cz/ v Praze-Holešovicích, který nabízí skálu slev, jako ocenění pro válečné veterány, vojáky AČR, včetně AZ AČR, občanské zaměstnance a veterány ze spojeneckých zemí (NATO, Austrálie, Nový Zéland a dalších, kteří slouží spolu s našima vojáky na misích). https://www.benefity-army.cz/index.php?p=benefit-162-Sleva-pro-valecne-veterany,-vojaky-ACR-i-civilni-zamestnance-MO-na-ubytovani-v-hotelu-v-Praze https://www.benefity-veterani.cz/index.php?p=benefit-172-Sleva-pro-valecne-veterany-na-ubytovani-v-hotelu-v-Praze 

Všem vojákům, veteránům, příslušníkům bezpečnostních složek, našim členům, příznivcům, podporovatelům a nám všem přejeme krásné a pohodové prožití vánočních svátků, splnění snů a pokud sloužíte na misi nebo u nás, tak brzký návrat domů a úspěšný nový rok 2019 TÝM CZ FORCES www.czforces.cz

Postupně budeme zveřejňovat co chystáme na příští rok. Bude toho dost a to i díky vaší podpoře a rozbíhajícímu prodeji našeho Dobročinného obchodu https://www.czforces.cz/internetovy-obchod/ , děkujeme. Proto jsme vznikli. Na příští rok máme v plánu pokračovat v tom co děláme, včetně podle finančních možností podpory veteránů a první dvě pamětní desky našim vojákům a kamarádům padlým po roce 1990, v první řadě po novém roce oslovíme rodiny a potom zahájíme koloběh úřady, soutěž, výrobce. A k tomu naši další věc zakládající členové spolku jsou spojeni s Ostravou, atˇ už rodáci nebo tady studovali a poznali se, ikdyž naše činnost bude probíhat po celé republice a už jsou kolem nás příznivci z celé republiky. Takže další deska bude k prvnímu ze dvou bratrů a časem i k druhému ze sourozenců. Dva bratři dva osudy, spolu odešli do zahraniční armády, spolu prošli Cizineckou legii, boji naši armády ve Francii, spolu přišli do Anglie, sloužit okupované vlasti a králi, tam se cesty rozdělily. Oba šli do akce v letadle, ale jeden s ním nikdy nepřistával, ale bojoval s nepřítelem potom na zemi první para skupina CALCIUM druhý, jako letec 311. perutě, nejdříve shazoval pumy na nepřítele a později jako letec se svým pilotem 68. noční stíhací perutě sestřeloval německé letadla a létající pumy V-1. První bratr Josef Gemrot (fotografie číslo 2) bohužel zemřel pár let po válce, ale druhého jsme měli čest poznávat a navštěvovat u něj doma a jeho paní v Ostravě- Hrabové, nezapomenutelné setkání s plk. Fridolínem Gemrotem, a na pohřbu v lednu 1990 jsme se ještě pod dohledem STB potkali i s jeho a druhým ,,bratrem" pilotem Josefem Adamem (Na první fotografii Josef Adam vlevo a Fridolín ,,Frída" Gemrot vpravo). Proto první z připravovaných desek bude jeho navíc, jsme tehdy získali i jeho paměti, které určitě budeme chtít vydat čtivé a ještě jsme se dostali k sepsaným pamětím dalšího stíhacího letce RAF plk. Otakara Hrubého, taky neskutečně čtivé a i veselé, tak to asi dáme jako jednu knihu, dva osudy, ještě to musíme promyslet. Dostali jsme s k němu od dalšího našeho vojáka a výsadkáře z Velké Británie, který taky žil v Ostravě Čestmíra Kubáta, tomu a dalším se chceme, taky do budoucna věnovat. Za komunistů to byla taková konspirační doba, předávali si vás po prověření jeden druhému s doporučeními, že jste naši. A i díky tomu se někteří z nás stali vojáky a veterány, prostě šli ve stopách předků, vzorů a hrdinů. Tak se omlouváme za rozepsáni, ale to bylo k části plánů na příští rok. Pěknou Adventní neděli za Tým CZ FORCES (Spolek na podporu válečných veteránů, z. s.


V letošním roce si připomínáme 7. výročí úmrtí
poručíka i.m. Adriana Wernera, který zemřel na následky zranění utrpěného při napadení předsunuté základny COP SALAR v provincii Wardak. Přes veškerou snahu lékařů svým zraněním dne 9. října 2011 ve Vojenské nemocnici v Olomouci podlehl.

Nikdy nezapomeneme.

Dovolte mi, abych Vás všechny pozval jménem SVV MS kraje k účasti při pietním aktu u hrobu por. i.m. Adriana Wernera pořádaného s 7.mb, městem a rodinou, k uctění jeho památky

Pietní vzpomínka se uskuteční 9. října 2016 od 10:00 hodin

(Albrechtice u Českého Těšína, okr. Karviná, MS kraj - hřbitov u základní školy, Školní ulice).

PROGRAM PIETNÍHO AKTU
7 let od úmrtí poručíka in memoriam Adriana Wernera

1/ Příchod ke hrobu 9.10.2018 v 11:00 hod

2/ Přivítání a seznámení s programem

3/ Položení věnců a kytic u hrobu
během pokládání hraje melodie Pax vobis

4/ Proslov ZV 71. mpr

5/ Proslov kaplana 7. mb

6/ Modlitba kaplana 71. mpr

7/ Skladba Večerka

8/ Státní hymna

9/ Zapálení svíček u hrobu

10/ Položení kytice u pamětní desky.

11/ Konec pietního aktu


Smutná zpráva z dnešního dne, ve stejný den jako před 23 padli čeští vojáci praporu UNPROFOR por. i. m. Luděk Zeman a por. i. m. Petr Valeš,  padli 3 čeští vojáci v misi RESOLUTE SUPPORT v Afghanistánu, další dva bojují o život. 

Tři čeští vojáci zahynuli při sebevražedném útoku v Afghánistánu

Tři čeští vojáci z mise NATO zahynuli při sebevražedném útoku na východě Afghánistánu. Portálu iDNES.cz to potvrdilo české ministerstvo obrany. Velení Aliance oznámilo, že zraněni byli další tři vojáci - jeden Američan a dva Afghánci.
Oběťmi jsou podle české armády rotný M.M. (1982), desátník K.B. (1990) a desátník P.Š. (1993). Rodiny vojáků byly informovány, k dispozici jsou jim vojenští psychologové a vojenští kaplani. Česko v zahraničních misích od roku 1990 ztratilo 28 vojáků.

Modré nebe válečníci, upřímnou soustrast rodinám a jednotce. Nezapomeneme.

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2557498-sebevrazedny-utocnik-zabil-v-afghanistanu-tri-vojaky-nato

V obřadní síni v JEDOVNICI jsme se dnes 30. 6. 2018 rozloučili spolu s rodinou (včetně šesti dětí) a přáteli s naším kamarádem a spolubojovníkem rtn. Martinem Tiokou, veteránem misí UNPROFOR (2. rota DABAR) a SFOR (6 . mpr./ 1. mechanizovaná ,,NEPORAZITELNÁ" rota STARI MAJDAN), který umřel v pondělí 25. 6. 2018 ve věku 45 let na infarkt. Modré nebe válečníku. Nikdy nezapomeneme!

Proč je pro Pobaltí důležitá přítomnost NATO?

Byli jsme pozvani spolu s dalšími do ČRo+

Každá země musí převzít svůj díl odpovědnosti za bezpečnost světa, říká náměstek ministryně obrany. Proč je pro Pobaltí důležitá přítomnost jednotek NATO?

https://plus.rozhlas.cz/kazda-zeme-musi-prevzit-svuj-dil-odpovednosti-za-bezpecnost-sveta-rika-namestek-7233068

70. výročí misí OSN

Byli jsme spolu s dalšími mezi pozvanými.

Den válečných veteránů v Ostravě 11. 11. 2017

Poprvé jsme se svátek uctili účasti i jako členové nově vzniklého spolku a položením kytice.

Kdysi dávno první rozhovor v médiích

https://plus.rozhlas.cz/vojak-ktery-se-vrati-ze-zahranicni-mise-je-jako-cizinec-ve-vlastni-zemi-rika-6522533

Český voják v Kosovu|foto: Tomáš Adamec

Před rokem zaútočil sebevražedný útočník poblíž základny Bagrám v Afghánistánu na české vojáky. Čtyři z nich zemřeli na místě, pátý zraněním podlehl několik dní po převozu do České republiky.

Památku padlých vojáků připomněli pietní akty u jejich domovských armádních praporů i na samotné základně v Bagrámu.

Jak stát pečuje o bývalé vojáky a válečné veterány?

"Od roku 2003 je speciální zákon o válečných veteránech, kdy už se ministerstvo obrany začalo věnovat válečným veteránům. Problém je, že za 25 let padlo v misích 25 vojáků a máme přes 60 zraněných, pozůstalé a příbuzné a o ně nikdo moc nepečuje. Vojáci, kteří se dostanou na okraj společnosti, skončí jako bezdomovci nebo páchají sebevraždy. Je asi ještě dost práce, kterou by mohl stát pro ně udělat," odpovídá nadrotmistr Jaroslav Dolejška, který se účastnil misí SFOR v Bosně a Hercegovině a KFOR v Kosovu.

Podle Dolejšky záleží na tom, kdy se vojáci z misí vrátili. Pokud tomu bylo v 90. letech, stát o ně nepečoval.

"Když se dnes voják vrátí z mise, má nárok na dvoutýdenní preventivní rehabilitaci, ale pak už si to řeší sám se sebou. Pokud začne uvádět, že má nějaké problémy, které se časem mohou objevit, je to další důvod pro to, aby mu nebyl prodloužen služební závazek, a tím pádem přijde o práci a musí si hledat místo v civilním prostředí, které nezná a de facto je cizinec ve vlastní zemi," myslí si nadrotmistr.

A jaký problém měl on sám, když se vrátil domů? Jak říká, snažit se žít normálně: "Chodit do obchodu, vyplňovat složenky, snažit se mluvit s lidmi, s kterými nemusím..."

Jaroslav Dolejška připouští, že největší roli hraje rodina. Jedním dechem ale dodává, že některá manželství kvůli odloučení končí rozvodem. 

První článek člena spolku. Napsaný i jako vzpomínka na Jirku Hrdličku a Jirku ,,Regiho" Schamse.

https://www.onwar.eu/2014/06/12/1-neporazitelna-v-operaci-siva-1997/

Tvrdá škola psaní , přepisování pod vedením Františka Šulce, autora webu www.onwar.eu

Rozhovor na www.sport.cz a www.seznam.cz i tady se píše o veteránech a vojácích AZ AČR

Místo maratónek kanady. Voják se bez běhání neobejde