AKTUALITY

          Budoucnost, přítomnost, minulost a napsali o nás.

Do nabídky internetového obchodu jsme přidali lampičky UNPROFOR a SFOR. Ideální ke klidnému posezení a zavzpomínání u skleničky.


Děkujeme Janu Grohmannovi a jeho Armádním novinám za úpravu a zveřejnění článku o cestě na nejvzdálenější východ a Cestě naděje života a týmu Vasilije Kapusteje za možnost se za náš spolek přidat. A všem účastníkům cesty za to co dělají. V neposlední řadě za fotografie Petru Štychovi a Macovi a za příspěvky novinářům Forum 24 Martinu Skýpalovi a Ray Baseleyovi. Dominikovi S. za vyřešení problému při návratu zpět. A jeho přítelkyni a dceři a všem blízkým, že to s námi dávaji, bez vás by to nešlo. A mnoha lidem za pomoc, podporu a to, že si uvědomují v čem se svět nachází. P.S. Omlouváme se některé věci nejde dávat na internet, tak se omlouváme za jistou frikci.

www.armadninoviny.cz/cesta-na-konec-nasi-civilizace-rusove-se-na-ukrajine-chovaji-hur-nez-naciste.htmlDo rubriky Čeští vojáci ve válce, vzpomínky byla přidána fotografická vzpomínka Oty Žallmanna, jak vypadá dnes stanoviště OKO, SEKYRAČA a základna SHAJKOVAC, bývalé místa nasazení našich vojáků v misi KFOR a pár fotografii z jeho dvou misí KFOR.

Je takový čas před nejpěknějšími svátky roku a dostal se nám cestou našeho výkonného praporčíka, příběh malé sedmileté dcery válečného veterána z mise EUFOR pprap. v. z. Tomáše Soukupa a jeho manželky donedávna příslušnice PČR.

Tady vánoční idyla končí, slovy co si rodiče vyslechli od lékařů:  

"Vaše dítě umírá" – věta, kterou žádný rodič nechce slyšet a která nám v srpnu 2016 změnila život. 

Diagnóza: Crouzonův syndrom, tracheostomie, hydrocefal a dalšími nemocemi. To je dost na celou armádu a tady s tím bojuje malá sedmi letá holčina a její rodina. Sedm let už malá bojovnice, její rodiče a bráška, vedou dlouhý náročný, nekonečný boj o její život, tak pojďme malé Lilli a její rodině pomoc vybrat zbývající částku. My i proto, že je dcerou válečného veterána přispějeme určitě. Ať jednou bude mít vánoce a hlavně život, podle svého přání, za který bojuje ona, její rodina, okolí i zdravotníci, tak letos, může Ježišek být malá holčička, ale velká bojovnice.

Její přání:   ,,Já to dokážu! Zní to možná všechno hrozně, ale věřte mi, že bojuju. 

Jednou ze mě bude velká chytrá holka, která toho hodně dokáže. 

A jednou se zasměju tak nahlas, že spadnou i šišky ze stromu.!"

Mamina malé Lilli, navíc musela v pátek podstoupit operaci, transplantaci plotýnek, jinak by ochrnula na ruku, nejspíš z toho, jak nosí dceru při mnoha úkonech. 

Jinak táta veterán je pprap. v. z. Tomáš Soukup od roku 2000 studoval vojenskou katedru FTVS UK, V roce 2002 odešel k 154. záchrannému praporu v Rakovníku. Sloužil v misi EUFOR na základně Tuzla v letech 2006-2007. Po návratu z mise EUFOR v Bosně a Hercegovině nastoupil k 131. smíšeného dělostřeleckého praporu do Pardubic. V roce 2008 odešel do zálohy. 

Její rodina založila zapsaný spolek Lillife i na podporu naší holčičky Lillinky Soukupové, která bojuje s Crouzonovým syndromem, tracheostomií, hydrocefalem a dalšími nemocemi.Hlavním účelem je podpora a získávání zdrojů na diagnostiku, léčbu a zkvalitnění péče a života vážně nemocné Lilli Anny Soukupové. Zároveň bude i naší snahou pomoci dalším rodinám a dětem. Minimálně při získávání informací o výše uvedených nemocech.

Více se o dočtete na její stránce, www. lillilife.cz kde jsou i možnosti, jak přispět.

Transparentní účet: 4004040040/5500 s variabilním symbolem 1890

nebo QR kód na její stránce:

Cílová potřebná částka je 10 milionů korun a z ní zbývá vybrat trochu přes 3 miliony

www.znesnaze21.cz/sbirka/operace-v-zahranici-zmeni-lilli-zivot 

 

Za necelý měsíc tu máme Vánoce. 

Jak se vyhnout nebo eliminovat před svátky past ve formě stresu? Obstarat si vše v klidu a předem. Proto společně se skřítkem zacílíme na pár tipů na dárky pod stromek i mimo něj. A na co tentokrát namátkou:

# Pánské a dámské peněženky, válečný veterán, hnědé a černé provedení, vše ze 100% české výroby i pašíka.

# Trička z misí UNPROFOR, IFOR, SFOR, KFOR a další.

 # Pouzdra na mobilní telefony: válečný veterán, hnědé a černé provedení, vše ze 100% české výroby i pašíka.

# Vonné stromečky válečný veterán do auta, aby vám to vonělo nejen doma.

#Hrníčky, termohrnky placatky z misí a spousta dalšího.

# Komu tím prospěješ: všechny peníze jdou na zhotovování pamětních desek válečných veteránů, zraněných a padlých na misích. 

# Kde hledat: www.czforces.cz/internetovy-obchod/

# Při objednávce na 1 000,- Kč, doprava zdarma.

Děkujeme za podporu a přispění.

 


Den válečných veteránů Ostrava, park Československých letců. Bylo dobré vidět mnoho známých tváří a hlavně zjistit, že nejstarší veterán, který kdy sloužil mj. v.v. Jiří Vrtný (v 63 letech Irák, 66 letech Afghanistán, v obou případech polní nemocnice je pořád bojeschopný). 


Odhalení pamětní desky 

ppor. i. m. Pavla Mauera


Dne 27. června 2023 na VVP Hamry, nedaleko Prostějova proběhlo odhalení pamětní desky příslušníka 6. skupiny speciálních sil nadrotmistra (ppor. i. m.) Pavla Mauera, který zahynul, jako první voják našich speciálních sil při Operaci IRAQI FREEDOM na území Iráku v roce 2003.

Pavel Mauer se narodil se v Brně, kde v letech 1992-1996 studoval na SOU tradičních řemesel. Poté pokračoval ve studiu na lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity sídlící tamtéž. Studium však po dvou letech ukončil a v říjnu 1998 nastoupil ZVS u 6. speciální brigády v Prostějově. Po jejím absolvování byl 30. 11. 1999 přijat do další činné služby jako velitel stanice skupiny speciálního průzkumu 6. skupiny speciálních sil. Od října 2001 byl velitelem stanice skupiny speciálního určení č. 4 roty speciálních sil 6. skupiny speciálních sil.

Byl jedním ze 16 bojovníků vyslaných v březnu 2003  do zahraniční operace IRAQI FREEDOM v Kuvajtu jako velitel stanice 1. skupiny speciálního určení 3. odřadu speciálního určení. Dne 8. 5. 2003 utrpěl při dopravní nehodě u osady Al Ad Kharba v Iráku těžká zranění, kterým po převozu do České republiky v ÚVN v Praze podlehl. Poslední odpočinek našel na hřbitově v Brně. Posmrtně byl povýšen do hodnosti podporučíka a vyznamenán Záslužným křížem MO ČR I. stupně.

V roce 2004 byla v Afghanistánu, v první bojové operaci naší armády ENDURING FREEDOM na počest Pavla Mauera pojmenována hlavní základna kontingentu českých  speciálních sil pod velením dnes. generála v.z. Ondreje Páleníka na ,,CAMP MAUER".

Odhalení pamětní desky proběhlo ve spolupráci s matkou, otcem a sestrou Pavla Mauera. Provedení, realizace a financování pamětního aktu byla v rukou Nadačního fondu speciálních sil generála Moravce a Klubu výsadkových veteránů Prostějov, v čele s Vladimírem Ganzarem a gen. v z. Ondrejem Páleníkem, s podporou 601. skss, CPSS, 102. průzkumného praporu  a 533 . praporu bezpilotních prostředků, za které se na odhalení pamětní desky zúčastnili velitelé útvarů a vrchní praporčíci spolu s dalšími spolubojovníky a zavzpomínali spolu s otcem Pavla Mauera na společně strávený čas ve službě i mimo ní. Nad celou akci i prvním ročníkem Memoriálu ppor i.m. Pavla Mauera pro žáky prostějovských základnách škol převzal záštitu prezident republiky Petr Pavel, kterého zastupoval vedoucí prezidentské kanceláře generálmajor R. Hasala. Odhalení se dále účastnil velitel ředitelství speciálních sil. Pietní akt doprovázela svoji účasti Vojenská hudba Olomouc.

Uctít památku Pavla Mauera přišli i současný a bývalý primátor SM Prostějov. Za válečné veterány Nadační fond speciálních sil generála Moravce,  náš Spolek na  podporu válečných veteránů, z.s./CZFORCES, který spolupracoval na pamětní desce (čtvrtá v řadě), tradičně Veterans, z.s., Mirce Slámové děkujeme za většinu fotografii. Otovi Žallmannovi za  pomoc. Určitě je třeba zase vzpomenout za odvedené dílo kamenictví Blumstav Ostrava.

Před odhalením proběhla střelecká soutěž, po odhalení memoriál. Občerstvení zajišťovali útvary a veterán Franta Vlach.  V první řadě byla to výborná akce a připomínka vojáka speciálních sil a poděkování jeho rodině, spolubojovníkům. Byl to dlouhý den s dobrým, ikdyž chvíli vojenským počasím, kde se potkala stejná krevní skupina, jen namátkou velitel útvarů, jejich vedoucí praporčíci (včetně CPSS, našeho bývalého spolubojovníka z  2. rhpz/4. průzkumného praporu a 2 KFOR od Jury Schwartze, paráda tě vidět po letech), generála Páleníka, KVH VÝSADKÁŘI VÚ 8280  a Muzeum historie českých speciálních sil Výsadkáři 8280 v Mladé Boleslavi www.8280.cz , Hard Task, Petra Poledníka, Tomáše Slámu s Mirkou, Františka Vlacha, Josefa Slavika a další, včetně vojáků, kterou akci zajišťovali. 

,,Dum spiro spero"


Za Spolek na podporu válečných veteránů,z.s. CZFORCES  Jaroslav Dolejška

Za fotografie ppor. i.m. Pavla Mauera z vojenské služby:  děkujeme 601. skss a  KVH VÝSADKÁŘI VÚ 8280 Mladá Boleslav.

Za fotografie z odhalení: Mirce Slámové, VETERANS, z.s.


Vonný stromeček Den veteránů, 11. 11.

Do nabídky našeho dobročinného obchodu byl přidaný vonný stromeček do auta s tématikou Dne veteránů a naší armády. Vůně svěží. Vonný stromeček do auta, Den válečných veteránů, 11. 11.  Oboustranný potisk.

www.czforces.cz/p/vonny-stromecek-do-auta-den-veteranu-11-11/<br>Absolutní souhlas a podpora i našeho spolku. 

Uživatel Armáda ČR na Twitteru: "Stanovisko Armády České republiky ohledně Nadačního fondu REGI Base I a jeho sesterských organizací. Distancujeme se od osob nebo organizací, které chtějí využívat válečných veteránů. Stojíme za rodinou zesnulého štábního praporčíka i.m. Jiřího Schamse, známého jako "REGI".… https://t.co/8g0SAZxzeW" / Twitter 
Na naše stránky jsme přidali se souhlasem autorky Marie Koldinské, PhD.  její článek z Deníku N. o záchraně francouzských vojáků, kterou provedli naší vojáci praporu UNPROFOR. Časem vyjde podrobněji popsaná verze. Děkujeme. 

Krev, pot a slzy na Karin Plaža. Uběhlo třicet let od chvíle, kdy se začala psát nová kapitola dějin české armády

Čeští vojáci ve válce-vzpomínky :: czforces.cz

www.czforces.cz/cesti-vojaci-ve-valce-vzpominky/


Přejeme všem našim přátelům, kamarádům, vojákům a podporovatelům příjemné a pohodové prožití svátků vánočních,  a aby užili si tento sváteční čas. 


Hlášeni z průběhu odhalení pamětní desky plk. Gridolína Gemrota dne 10. září 2022 v Ostravě

    Ráno v sobotu 10. září jsme celou akci zahájili položením kytice u Gestapem zavražděných spojeneckých letců RAF Godena A. Kiddera a Thomase G. Kirby-Greena pomníčku u kostela v Ostravě-Hrabůvce a zapálením svíčky ve vzpomínce na vojákyni a Vrchní velitelku našich letců a vojáků, kteří po útěku v roce 1948 znovu sloužili v řadách RAF a armády Její veličenstvo královnu Alžbětu II.  www.idnes.cz/ostrava/zpravy/neobvykle-pomniky-utek-letcu-skoncil-vrazdou-v-ostrave-hrabuvce.A150408_2153811_ostrava-zpravy_jog?

    Potom jsme se přesunuli na hřbitov v Ostravě-Hrabové, kde je místo posledního odpočinku plk. Fridolína Gemrota. Spolu s jeho synem Janem Gemrotem, synovcem Oldřichem Gemrotem (syn Josefa Gemrota, výsadek CALCIUM), rodinou, starostou Igorem Tráníčkem a dalšími hosty položili kytice k hrobu plk. Fridolína Gemrota, 68. noční stíhací perut´ RAF.

A odtud jsme pokračovali k radnici MČ Ostrava-Hrabová. Kde před obecním úřadem, proběhla slavnostní akce, odhalení pamětní desky letci RAF a válečnému hrdinovi plukovníku Fridolínu Gemrotovi. Po položení kytice u hrobu plk. Fridolína Gemrota na hřbitově v Ostravě-Hrabové, byl u obecního úřadu zahájen pietní akt. Po fanfáře syn válečného hrdiny, Jan Gemrot, odhalil pamětní desku. Slavnostního aktu se zúčastnili za SMO primátor Mgr. Tomáš Macura, za Senát parlamentu ČR pan Zdeněk Nytra, Spolek na podporu válečných veteránů z.s./CZFORCES a samozřejmě občané a zastupitelé Hrabové. Slavnostní akt doprovodila Vojenská hudba AČR. V 11.30 hod nad Hrabovou proletěla dvojice stíhacích letounů JAS 39 Gripen, 21.TZL Čáslav. V rámci programu se uskutečnila beseda o Fridolínu Gemrotovi, v sále kulturního domu jsme mohli vidět výstavu "Českoslovenští letci RAF" od KVH 276.  sqdn. reneacted RAF a zúčastnit se besedy o plk. Fridolínovi Gemrotovi s přednáškou Michala Kuči a ukázkou uniforem RAF členů KVH 276. sqdn. reneacted RAF (www.276.cz) .

Poděkování Spolku na podporu válčných veteránu, z.s./CZ FORCES patří hlavně: # Janu Gemrotovi a rodině # MO ČR Janě Černochové # OVV MO panu Najgebauerovi # VH Olomouc # 21. ZTAL. Čáslav # KVV Ostrava # MČ OStrava Hrabová (starostovi Igorovi Trávničkovi a hlavně místostarostce V. Kopitzové) # www.276.cz  # Michalu Kučovi a dalším.

Všem děkujeme za účast, přípravu, hlavně paní místostarostce V. Kopitzové  a za fotografie a články, viz. odkazy:

www.eu.zonerama.com/Ostrava-Hrabova/Album/8880458?fbclid=IwAR325Y5lDBZHBz_V1qdKkA1g7ibsVypK-CMY-QRyngVFFFD0LEVn-ajhWPE

www.karvinsky.denik.cz/zpravy_region/fridolin-gemrot-ostrava-hrabova-letec-raf-pilot-rychvald-pocta-deska-202209.html

Do nabídky našeho Dobročinného obchodu byly po delší době přidané nové předměty: Keramický hrnek ke Dni válečných veteránů s motivem vlčího máku a JTAC AČR a zelené a černé tričko s motivem posledního boje našich parašutistů v kryptě v Resslové ulici na rukávu a na hrudníku s motivem JTAC AČR,


Dnešní hlášení z přípravy odhalení pamětní desky plk. Fridolína Gemrota, 68. n.s.p. RAF

, které proběhne zítra 10. září v 11.00 Ostravě-Hrabové na ulici Bažanova. Pamětní deska už je na místě (děkujeme Blumstav s.r.o), vlčí máky rozmístěné, výstava v KD Ostrava-Hrabová nainstalovaná (děkujeme KVH 276. sqdn. reneaceted RAF), hrob plk. Fridolína Gemrota zkontrolovaný, občerstvení na místě, buchty se pečou (děkujeme paní místostarotce paní Kopitzové), beseda a řeči připraveny, ZA SMO se zúčastní primátor pan Tomáš Macura, za Senát parlamentu ČR senátor, pan Zdeněk Nytra, Gripeny v Čáslavi připraveny i další části AČR, teď už jen to počasí, aby vyšlo. 

Těšíme se na Vaší zítřejší účast.


Děkujeme www.armyweb.cz za zveřejnění pozvánky na odhalení pamětní desky plk. Fridolínu Gemrotovi a vzpomínku na setkání s ním a jeho manželkou.

www.armyweb.cz/clanek/odhaleni-pametni-desky-valecnemu-hrdinovi-fridolinu-gemrotovi


Pozvánka na odhalení pamětní desky válečnému hrdinovi

,,Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o vzpomínkovou akci u příležitosti odhalení pamětní desky letci RAF a válečnému hrdinovi plukovníku Fridolínu Gemrotovi, rozhodla se paní ministryně Vaší žádosti vyhovět. Armáda České republiky akci zabezpečí v požadovaném termínu průletem dvojice letounů Jas-39 Gripen. "
citát z odpovědi Ministryně obrany ČR Mgr. Jany ČernochovéTímto se dovolujeme vás všechny pozvat jménem rodiny Fridolína Gemrota, Spolkem na podporu válečných veteránů, z.s. , radnici Městského obvodu Ostrava Hrabová, Ministerstvem obrany ČR a Armádou České republiky .Odhalení proběhne v sobotu 10. září v 11.00 v Ostravě-Hrabové na ulici Bažanova v parku naproti radnice MČ Ostrava-Hrabová.Program odhalení: 1. Položení kytic u hrobu Fridolína Gemrota
(hřbitov Ostrava-Hrabová)
2. Položení kytic u hrobu zavražděných letců RAF ze Saganu, kostelík
Ostrava- Hrabůvka
3. Mše za padlé (vojenský kaplan kpt. Vícha 53. pluk průzkumu a EB)
4. Slavnostní odhalení pamětní desky, Ostrava- Hrabová
5. Průlet dvojice stíhacích letadel JAS 39 Gripen (21. TZL Čáslav)
6. Vojenská hudba Olomouc
5. Beseda o Fridolínu Gemrotovi KD Ostrava-Hrabová po odhalení
6. Výstava Českoslovenští letci v RAF od KVH 276. Sqdn. Reneacted RAF
7. 12. 40 Konec akce


Do sekce Čeští vojáci ve válce, byla přidána vzpomínka z Afghanistánu od důstojníka jednotky SOG VP. Děkujeme za možnost zveřejnit.


Dovolujeme si vás pozvat jménem rodiny Gemrotovy, našeho Spolku na podporu válečných veteránů, z.s./CZFORCES, Úřadu MČ  Ostrava-Hrabová na odhalení pamětní desky plukovníka Fridolína Gemrota, letce 68. noční stíhací perutě R.A.F.  Z rozkazu MO ČR paní Mgr. Jany Černochové k uctění památky válečného hrdiny plk. Fridolína Gemrota v průběhu slavnostního aktu prolétne dvojice stíhacích letadel JAS 39 Gripen z 21. TZL Čáslav. Na zabezpečení akce se dále účastní MO ČR, Armáda České Republiky. S dalšími informacemi budeme seznamovat v dalších dnech a týdnech. Součásti odhalení bude i výstava o našich zahraničních letcích od www.276.cz a beseda.


Do rubriky Historie misí a fotoalba veteránů z misí bylo přidáno první album s fotkami6. Polní nemocnice, Afghanistán, Kábul od npor. v. z. Juraj Szentkirályie

Malá vzpomínka zdravotníka misí na Balkáně UNPROFOR, SFOR a misí v Iráku a Afghanistánu. :O vyslání polní nemocnice požádali Česko spojenci z NATO. Známá 6. polní nemocnice patří k elitním jednotkám české armády. V Afghánistánu působila v roce 2002. Od dubna 2002 do ledna 2003 v Afghánistánu působila nejprve 6. a pak 11. polní nemocnice. Za dobu svého působení čeští armádní zdravotníci ošetřili 16 tisíc pacientů. Děkujeme


Do rubriky Historie misí a fotoalba veteránů z misí bylo přidáno první album s fotkami a dokumenty od  čet. Pavla Antla z mise UNPROFOR/UNCRO1. Český prapor/4 .mechanizovaná rota/2. mechanizovaná četa. Funkce: průzkumník-řidič. Mise od listopadu 1994 do listopadu 1995.

03. 05. 2022


Moc děkujeme Nadačnímu fondu speciálních sil  gen. Moravce  za ocenění práce našeho Spolku na podporu válečných veteránů, z.s./CZFORCES, členů, příznivců a jeho podporovatelů. Moc si toho vážíme a těšíme se na budoucí společné operace.

 28.2 3. 2022


Odhalení pamětní desky čet. Petra Hose

Dne 26. 3. 2022 proběhlo slavnostní odhalení pamětní desky čet. Petra Hose v obci Otín (Stonařov) 

Prolog:
    Akci procházel předcházel pietní akt na místě vysazení paraskupiny OUT DISTANCE u pomníčku v Obci Ořechov u Telče, kterou pořádal Spolek váleční veteráni ČR VETERANS Muži plukovníka Moravce, po které následoval 12 km pochod do Otína.

    Co předcházelo na místě: Už od příjezdu do Otína bylo vidět, že to má místostarosta Eduard Krainer (mjr. v.z., válečný veterán VZ) pevně v rukou na kraji obce nás zastavil dobrovolný hasič ve vestě a směřoval k dalšímu, který nám ukázal cestu na parkoviště, hlídané z druhé strany dvěma bojovnicemi plemene Capra aegagrus. Občané obce a zato jim patří taky  dík měli obec vyšperkovanou k uctění památky místního rodáka, čet. Petra Hose, který zahynul v misi UNPROFOR. Na místě zajistili občané i vybudování skvělého občerstvení připomínající  ,,cenami" dětství Petra Hose, ale v kvalitě odpovídající nejvyšším nárokům. Na místě byla i veteránská technika.

   K organizaci akce  v první řadě by jsme za Spolek na podporu válečných veteránů, z.s./CZFORCES, chtěli poděkovat Spolku Veterans,z.s., především Tomáši Slámovi a jeho manželce Mirce, Petru Poledníkovi, Josefu Slávikovi za nápad, realizaci zajištění akce na místě i úvodu v podobě pochodu a pietního aktu, sezvání hostů a obci Stonařov a Otín, hlavně místostarostovi Eduardu Krainerovi za organizaci na místě plus nabídku jeho knihy Operativec 1, SDH Stonařov,  KCVV Praha za stánek, 43. výsadkovému pluku, Kaplanovi 42. mpr. Petru Haškovi za mši a paní Martině Horové za pomoc, Kamenictví Blum s.r.o. za zhotovení desky, všem Petrovým spolubojovníkům, přítomným veteránům, včetně mnoha legend naší armády a obyvatelům. Romanu Golkovi z 1. Neporazitelné za odvoz, kladení kytice a pomoc. 

Odhalení pamětní desky:

    Absolutně  největší poděkování patří mamince Petra Hose, muselo to být pro ní těžký, jeho bratrům a rodině.

     Po uvítání hostů , hymně České republiky a mši za padlé vojáky, odhalili bratři čet. Petra Hose jeho pamětní desku, jako první položila kytici maminka četaře Petra Hose s rodinou. potom následovalo kladení věnců a zdravice Předsedy senátu Parlamentu České republiky senátora Miloše Vystrčila a hejtmana kraje Vysočina Vítězslava Schreka. Následované minutou ticha. A ukončením oficiálního programu.

  Po kterém následovala neoficiální část se vzpomínáním, posezením a  pohoštěním, podle fotografii až do noci.

    Poděkování patří předsedovi senátu parlamentu České republiky Miloši Vystrčilovi, senátorce za Třebíčsko Haně Žákové, hejtmanovi kraje Vysočina Vítězslavovi Schrekovi, starostům a zástupcům obcí Rešice, Dolní Vilémovice a Ořechova, paní Fišerové z protokolu senátu PČR, kpt. Rudolfu Veverkovi v zastoupení NGŠ a ředitele KVV Jihlava, za účast, pomoc, proslovy, kytice a další věci.

Martinu Hrebeňovi z 1. Neporazitelné a jeho rodinnému týmu a kolegovi od policie za vojenský materiál pro Ukrajinskou armádu. Veliteli 1. Neporazitelné generálu Pavlu Bulantovi, že taky přišel.

Nehrajeme si na funkce, Janě za všechno a hlavně papírování, na to jsme ve výcviku necvičili.

Ještě jednou všem děkujeme a budeme pokračovat i s vaší pomoci dál.

www.armyweb.cz/clanek/slavnostni-odhaleni-pametni-desky-cetare-petra-hose<br>
                                                                                                             Nebe není pro otroky! (Ukrajinské přísloví)

                                                                      Zatím bojujeme cizíma rukama (brigádní generál Pavel Bulant)

                                                   Nenechme je prázdné a cvičme vlastní (Mechanizovaná rota AZ 41. mpr)

                                                                              Jsme Češi nikdy se nevzdáme! (Parašutisté v Resslové ulici)

 Pokračujeme ve sbírce na pomoc                     Ukrajinské armádě 

 Žádáme o zaslání taktického vybavení pro ukrajinské vojáky a civilní obranu.

Podle našich zjištění chybí hlavně tohle taktické vybavení:

✅ Vojenské batohy v tmavé barvě.

✅ Sumky na zásobníky AK/Sa vz.58.

✅ Osobní lékárničky.

✅ Hrudní soupravy.

✅ Pásy pro nošení zásobníků AK a dalšího vybavení.

✅ Rádiová pouzdra.

✅ Zdravotnické batohy v tmavé barvě.

✅ Svítilny.

✅ Dalekohledy.

✅ Baterie.

✅ Skládací nože.

✅ Vojenská obuv, taktická obuv atd. (nový).

✅ Taktické rukavice.

✅ Taktické brýle.

✅ Pouzdra na zásobníky pro dlouhou zbraň (univerzální) , krátkou zbraň (univerzální).

✅ Termo oblečení.

✅ Čelovky s bateriemi.

 ✅ Nosiče plátů s pláty.

✅ Kevralové helmy. 

✅ Nabité power banky.

 ✅ Spací pytle.

✅ Taktické brýle.

 ✅ Chrániče kolen a loktů.

Sběrná místa pro taktické vybavení a další materiál :

1)  Marines shop.cz www.marines-shop.com, Mikovcova 6, 120 00 Praha 2-Vinohrady.

2) Střelnice GSA Prostějov: https://www.strelnice-prostejov.cz/Průmyslová 4544/1c , 796 01                                                               Prostějov.

3) Městský obvod Ostrava-Hrabová , www.hrabova.ostrava.cz


Adresy pro zaslání poštou:

Spolek na podporu válečných veteránů, z.s., P. Lumumby 56, 700 30  Ostrava-Zábřeh 

Zásilkovnou: Výdejní místo: Ostrava, Zábřeh, Patrice Lumumby 2717/1a (Traficon) - Tabák Traficon)


Nebo můžete přispět na náš transparentní účet vedený u Fio Bank:  👇

2801284356/2010 ,

 Konstantní symbol : 111

Peněžní prostředky využijeme na nákup výše uvedeného nebo posíláme na účet Ukrajisnkého velvyslanectví pro to určený. (viz. Hlášení 1 a Hlášení 2 na naší stránce www.czforces.cz/aktuality/ 

Na sbírce spolupracuje: Spolek na podporu válečných veteránů, z.s. /CZFORCES , Vojáci AZ 41. mpr., Marines shop, Střelnice GSA Prostějov, Městský obvod Ostrava-Hrabová

PODPOŘME SE NAVZÁJEM A JEDNEJME SPOLEČNĚ! Jsme v tom spolu s Ukrajinou!

Fotogalerie části materiálu‼️Nebe není pro otroky! (Ukrajinské přísloví)

Zatím bojujeme cizíma rukama (brigádní generál Pavel Bulant)

Nenechme je prázdné a cvičme vlastní (Mechanizovaná rota AZ 41. mpr)

Jsme češi nikdy se nevzdáme!

Hlášení číslo 2 ze sbírky hmotné i finanční pro bojující Ukrajinskou armádu

V pondělí 7. 03. 2022 večer jsme vyhlásili první sbírku v historii našeho Spolku na podporu válečných veteránů, z. s. www.czforces.cz ve spolupráci s Mechanizovanou rotou AZ 41. mpr Mechanizovaná rota AZ 41. mpr Žatec | Facebook , Marines shop.cz www.marines-shop.com. , Městským obvodem Ostrava-Hrabová www.hrabova.ostrava.cz.

Nově se od dnešního dne připojuje střelnice G.S.A. Prostějov https://www.strelnice-prostejov.cz/

Děkujeme za reakci všech co jsme přizvali ke spolupráci a vaši podporou. Na účet jste za 10 dní zaslali peněžní prostředky od tisíců do částky 15 000 Kč, k tomu přidala vybrané peníze mr AZ 41. mpr., náš spolek přiložil část vlastních peněz a peníze za prodej samolepky ,,Ruská válečná lodi jdi do Prdele!". Tyto peníze ve výši 50 000 Kč, jsme ve čtvrtek převedli na účet Ukrajinského velvyslanectví určeného na nákup zbraní pro armádu (Zbraně zastaví jenom zbraně!). hlášení číslo 1 . Vojáci roty už odvezli dva autobusy pomoci do Polska a na východní Slovensko, nazpět dovezli ženy a děti z Ukrajiny.

Ve spolupráci s Marines shop.cz  a nově střelnicí G.S.A. Prostějov jsme vyhlásili sbírku vojenské výstroje, kde nosíte do obchodu Marines Shop a nakupujete vojenskou výstroj a zdravotní materiál, většinou novou.

Na poštu náš Spolek dostal od vás další vojenský materiál: čelovky s tužkovými bateriemi, vojenské termoprádlo to jsme dnes 18. 03. 2022 odvezli s Martinem Petrem  na Ukrajinské velvyslanectví.

Dále jste nosili a nosíte věci na radnici Městského obvodu Ostrava-Hrabová (poskytli i byt pro uprchlíky a a nově bývalou prázdnou mateřskou školku- díky tomu, že v září otevřeli novou MŠ na ubytování matek s dětmi z Ukrajiny, prchajících před válkou a dělají plno dalších aktivit) www.ostrava-hrabova.cz , ty zaměstnanci radnice a dobrovolníci vytřídili a poskytli do skladu SM Ostrava na pomoc bojující Ukrajině.

Všem vám za všechnu poskytnutou finanční i materiální pomoc děkujeme, vše je na místech, kam byla určená u bojující Ukrajinské armády a pomoci uprchlíkům.

Děkujeme a pokračujeme dále ve spolupráci všem uvedeným partnerům: spolubojovníkům z mechanizované roty AZ 41. mpr., Marines shop, MO Ostrava-Hrabová. Spolku za zázemí a provozní činnost, Martinu Petrovi za odvoz po Praze.

Nekončíme pokračujeme dál, tahle válka nekončí!

Sbírka na pomoc bojující Ukrajinské armádě, sběrná místa:
- Spolek na podporu válečných veteránů, z.s./ www.czforces.cz
- Marines shop.cz www.marines-shop.com, Mikovcova 6, 120 00 Praha 2-Vinohrady
-Městský obvode Ostrava-Hrabová , www.hrabova.ostrava.cz
-Střelnice GSA Prostějov: https://www.strelnice-prostejov.cz/ ,Průmyslová 4544/1c , 796 01 Prostějov


Pokračují ve sbírce vojenského a zdravotního materiálu pro bojující ukrajinskou armádu. Hlášení z průběhu sbírky na www.czforces.cz/aktuality a na facebooku.
Materiál lze nosit osobně na uvedené adresy nebo zasílat Českou poštou nebo Zásilkovnou
na adresu: Spolek na podporu válečných veteránů, z.s., www.czforces.cz,P. Lumumby 56, 700 30 Ostrava-Zábřeh .

Nebo posílat finanční podporu na transparentní účet spolku vedený u Fio bank, a.s.,
č.ú.: 2801284356/2010 , Konstantní symbol : UA Praha      

Děkujeme za další pomoc, číslo transparentního účtu Spolku na podporu válečných veteránů, z.s. u FIO Bank: 2801284356/2010 , KS: UA

www.czforces.cz

Za TÝM  Spolku na podporu válečných veteránů děkuje Jaroslav DolejškaPozvánka na slavnostní odhalení pamětní desky četaře Petra Hose

 Rádi přivítame v první řadě všechny rodinu a Petrovy spolubojovníky z armády a mise UNPROFOR, kde sloužil, kamarády, známé, válečné veterány a všechny, kteří si chtějí tímto připomenout Petra Hose. Děkujeme všem za podporu, pomoc a za podporu zhotovení pamětní desky, prostřednictvím našeho dobročinného obchodu. Děkujeme za spolupráci Obci Otín a místostarostovi válečnému veteránovi Eduard Krainer, AČR, kameníkovi a Spolku Veterans, z.s. (Tomáš Sláma).Spolek na podporu válečných veteránů, z.s./CZFORCESNebe není pro otroky! (Ukrajinské přísloví)

Zatím bojujeme cizíma rukama (brigádní generál Pavel Bulant)

Nenechme je prázdné a cvičme vlastní (Mechanizovaná rota AZ 41. mpr)

Jsme češi nikdy se nevzdáme!

Hlášení z první sbírky hmotné i finanční pro bojující Ukrajinskou armádu

Minulý týden v pondělí večer jsme vyhlásili první sbírku v historii našeho Spolku na podporu válečných veteránů, z. s. www.czforces.cz ve spolupráci s Mechanizovanou rotou AZ 41. mpr  Mechanizovaná rota AZ 41. mpr Žatec | Facebook , Marines shop.cz www.marines-shop.com. , Městským obvodem Ostrava-Hrabová www.hrabova.ostrava.cz

Přiznáme se byli jsme zaskočeni reakci všech co jsme přizvali ke spolupráci a vaši podporou. Na účet jste za 10 dní zaslali peněžní prostředky od tisíců do částky 15 000 Kč, k tomu přidala vybrané peníze  mr AZ 41. mpr., náš spolek přiložil část vlastních peněz a peníze za prodej samolepky ,,Ruská válečná lodi jdi do Prdele!". Tyto peníze ve výši 50 000 Kč, jsme ve čtvrtek převedli na účet Ukrajinského velvyslanectví určeného na nákup zbraní pro armádu (Zbraně zastaví jenom zbraně!). viz fotka

Ve spolupráci s Marines shop.cz jsme vyhlásili sbírku vojenské výstroje, kde jste nanosili do obchod Marines Shop a nakoupili vojenskou výstroj, většinou novou: kanady, svetry, trika, sumky, pouchś, řemení a dalšího pro bojující ukrajinské vojáky, my jsme přikoupili potravinové dávky Advanture menu, nepočítali jsme to, odhadem vše za 50 000 Kč. Vše odvezli vojáci naší roty na hranici Slovenska s Ukrajinou, kde to předali příjemci, při zpáteční cestě už druhé přivezli opět desítky matek s dětmi a starých lidí, prchajících před ruským napadením Ukrajiny.

Na poštu náš Spolek dostal od vás další vojenský materiál: kompletní balistiku pro ochranu vojáka a  to jsme spolu s nabitými power bankami, darem od jedné  společnosti odvezli s Martinem Petrem ve čtvrtek na Ukrajinské velvyslanectví.

Dále jste nosili věci na radnici Městského obvodu Ostrava-Hrabová (poskytli i byt pro uprchlíky a dělají plno dalších aktivit) www.ostrava-hrabova.cz , ty zaměstnanci radnice a dobrovolníci vytřídili a poskytli do skladu SM Ostrava na pomoc bojující Ukrajině.

Všem vám za všechnu poskytnutou finanční i materiální pomoc děkujeme, vše je na místech, kam byla určená u bojující Ukrajinské armády a pomoci uprchlíkům. 

Děkujeme a pokračujeme dále ve spolupráci  všem uvedeným partnerům: spolubojovníkům z mechanizované roty AZ 41. mpr., Marines shop, MO Ostrava-Hrabová. SPolku za zázemí a provozní činnost, Martinu Petrovi za odvoz po Praze.

Nekončíme pokračujeme dál, tahle válka nekončí!

Děkujeme za další pomoc, číslo transparentního účtu Spolku na podporu válečných veteránů, z.s. u FIO Bank: 2801284356/2010 , KS: UA

www.czforces.cz

Za  Spolek na podporu válečných veteránů: Jaroslav Dolejška
Zdar všem dnes jsme odvezli první část vaši pomoci z www.marines-shop.com v Praze. Zaskočili jste nás, to jsme nečekali: jen co jsme zahlídli v bednách a pytlích zdravotnický materál, kanady, svetry, trika, maskáče, termoprádlo, ponožky, řemení, různé součástky vojenské výstroje a výbavy. Většinou nové i renomovaných značek. Za peníze od vás a našeho spolku www.czforces.cz jsme přikoupil jště MRE od Aventure menu. Hladový voják, špatný voják! A odvezli to na místo, kde to bude naloženo a odvezeno Ukrajinské armádě. V pátek nás to čeká v Ostravě i na poště a zásilkovně. Bude další hlášení. Ještě jednou děkujeme všem co jste přispěli a budete přispívat, od pondělí pro vás necháme na odběrových místech malé poděkování na auto ve formě, které potěší toho kremelského zm.da. Ještě jednou dík vám a dnes všem za pomoc: Marines shop. Martin Petr za odvoz, Janě za zázemí a provoz, rotě AZ 41.mpr za vše. Ještě byla pěkná cesta Ruská nepřátelská ambasáda oblepená protiputinovskými hesly, zábradlí u ní a most v ukrajinských barvách a ruské speciality na trase, žlutou barvou přetřené ruské, jen nápis specialit,y, tak díky za speciality pro Ukrajinskou armádu a Ukrajinu, tím i pro naši zemi a spojence.Sláva Ukrajině!Sláva České republice!


Zdar všem 

pokud máte doma volný obvaz kapesní vz. 90, izraeláky, škrtidla/turnikety, balistickou vestu s pláty, kevralovou přilbu nebo volnou nabitou power banku, tak jsme schopni to s nejmenovanou jednotkou AZ/AČR u útvaru, schopni odvézt a doručit na Ukrajinu jejich vojákům. Nebo pokud chcete přispět finančně na nákup těchto a dalších věcí, můžete poslat příspěvek na transparentní účet našeho Spolku na podporu válečných veteránů, z.s., do zprávy pro příjemce napište UA nebo ,,Ruská válečná lodi jdi do prdele !, Pro rozlišení peněz. Číslo účtu: 2801284356/2010.

Sběrná místa: Praha, Ostrava, Třebíč. 

Lze poslat poštou, Zásilkovnou na adresu Spolku na podporu válečných veteránů, z.s., P. Lumumby 56, 700 30 Ostrava-Zábřeh.Sběrné místo Praha: MARINES-SHOP.comMikovcova 604/6, 120 00 Praha, Vinohradyhttps://www.marines-shop.com/Sběrné místo: Ostrava: Úřad MČ Ostrava-Hrabová, podatelnaBažanova 174/4, 720 00 Ostrava - Hrabová https://hrabova.ostrava.cz/csTřebíč: RÁJ HADIC v Třebíči, ulice Brněnská 194/7https://raj-hadic.cz/Děkujeme Za Spolek na podporu válečných veteránů, z.s. předseda Jaroslav Dolejška, www.czforces.czDěkuju rotě AZ VÚ...., Marines Shop Praha, ÚMČ Ostrava-Hrabová, Ráji Hadic Třebíč, Veterans, z.s. za vše, spolupráci i poskytnutí sběrných míst.


Zdar všem máme tady aktuální, žádost z Ukrajiny. Potřebují rychle koupit helmy a balistické vesty. Děkujeme za rady.www.czforces.cz, czforces@gmail.com


Děkujeme Armádním novinám za uveřejnění dalšího článku spojeného s armádou, který byl psaný pár dní před ruskou invazi na východ Ukrajiny. 

https://www.armadninoviny.cz/vojenske-odvody-v-polsku-a-ceske-republice.html


Včerejší vzpomínání a tradiční putování za Jirkou ,,REGI" Schamsem s další tradiční zastávkou a novými vzpomínkami.

Začali jsme u hrobu Jirky a jeho táty, tam jsme poprvé zaznamenali, že už tam byla tradičně Vojenská policie a cestou už je zastávka u jejich dalšího, spolubojovníka, který leží o kousek dříve a s kterým si určitě mají co říct. U W/Cdr Františka Doležala, DSO, DFC velitele našeho wingu ve Velké Británii, tam pokud nás pamětˇneplete přibyla nově vzpomínková deska s padajícím letounem Si-204D. A potom jsme pokračovali k další nové desce, tentokrát Jirkově na Žižkově.Držte se ve Valhalle, válečníci.SPVV/CZFORCES

06. 01. 2022


Všechny dámy, kamarádi vojáci, veteráni, pozůstalí, historici a všichni ostatní. Rádi bych vám všem poděkovali za podporu, kterou nám dáváte. Protože jen díky vám vše se nám podařilo všechno co se nakonec v letošním roce povedlo, byly to někdy veselé, slavnostní, někdy smutné akce, ale vždy jsme v tom byli všichni v jednom tvaru. Dovolte nám, abych vám ještě jednou poděkovali za vaší přízeň a popřáli vám příjemné prožití vánočních svátků a mnoho štěstí v novém roce.

S úctou Spolek na podporu válečných veteránů,z.s./CZFORCES


26 IFOR/25 SFOR

Je to již 26 let od zahájení mise IFOR (1/1996) a bude 25 let od mise SFOR (03/1997), proto nás napadlo uspořádat v roce 2022 v měsíci říjnu nebo listopadu připomenutí nasazení prvních českých vojáků 6. českého mechanizovaného praporu a všech rotací v misi NATO na území Bosny a Hercegoviny.
Zatím předběžně, aby jsme zjistili zájem zveřejňujeme tento návrh. Podle zájmu zúčastnit se i s partnerkami/partnery, by jsme v Praze, zorganizovali slavnostní večer, ples nebo posezení.
K výročí by jsme nechali u společnosti sm parapresent nechali zhotovit pamětní medaili, jako vzor přikládáme obdobnou, kterou zhotovili pro strážní rotu v První válce v Zálivu. Jedna strana je v 3D.
V případě předběžného zájmu, odklikněte příslušné tlačítko a do komentáře napište pokud máte zájem o medaili.
Po skončení průzkumu, to po novém roce sečteme a informujeme o výsledku a zveřejníme návrh pamětní medaile.
Děkujeme za zájem, informace a podněty.
Spolek na podporu válečných veteránů,z.s./CZFORCES

email: czforces@gmail.com


Jak se skákalo a žilo u 44. a později 4. průzkumného praporu v Bechyni.  Jako za Rožmberků naplno.

Pěkná vzpomínka od David Jarý je s uživatelem Martin Lukac.Jó to byly krásný časy.... . a archivní nášivka od Jindřich Starý (12. pzpr),i na zakázané seskoky v Bechyni 44. a později 4. pzpr. Takhle se skákalo jen v Bechyni. Například Michal Roškota ( i jedna servírka ) Výška mostu od hladiny 57 metrů. (první dvě fotky jsou ilustrační, z jiného mostu, to jen pro představu, Duha má koleje) Roman Micka za upřesnění)

Pokračování od Milana Miňhy, děkujeme, pohled z jiné perspektivy, další most (4. pzpr). Pro lepší představu.


Děkujeme za dárek pro náš spolek od vojáka operátora 601.ssks, dnes v záloze a našeho příznivce a držíme mu palce do nemocnice. Drž se pane. ,,Dum spiro spero"


Pár fotografii, z 11. 11. 2021 na Náměstí míru v Praze, aneb rychlý a nízký průletPár fotografii z rozločení s Otou Holinkou

Rozloučení proběhlo 30. října v kostele sv. Jiřího v Přimdě. S otou se přišla rozloučit 4. BRN, 41. mpr.  včetně vrchních praporčíků brigády i praporu, kde byl ota první vrchní praporčík, spolubojovníci z 1. mechanizované roty ,,Neporazitelné"/6.mpr. SFOR, motorkáři z jeho klubu. Rozloučení proběhlo s vojenskými poctami, včetně průletu roje letadel a po večerce otovi na počest motorkáři zatůrovali své stroje.


Smutná zpráva. V sobotu jdeme na pohřeb dalšího vojáka naší 1. mechanizované ,,Neporazitelné" roty/ 6.mpr SFOR, základna Stari Majdan. 03/97-12/97 prap. Oto Holinky. Vojáka 41. mpr, kde před odchodem do zálohy zastával funkci vrchního praporčíka praporu. Veterána misí NATO z Balkánu, Iráku a Afghanistánu. 


Pěkná vzpomínka na misi SFOR od SOP Romana Kašpara 1. mechanizované ,,Neporazitelné" roty/ 6.mpr SFOR, základna Stari Majdan. 03/97-12/97. Roman KašparVzhledem k tomu, že příští rok to bude 25 od mise SFOR tak malá vzpomínka na naší 1.rotu, 1.četu na Starém Majdanu v roce 1997 v Bosně. Nejsem žádný modelářský expert, ale je to srdcovka. Na 1. Neporazitelnou se nezapomíná. A čest památce těm, kteří už nejsou mezi námi.Díky.


Cesta za vojáky 1. mechanizované ,,Neporazitelné" roty/6. czechbatt SFOR


1. Neporazitelná nezapomíná 2021


V pondělí 27. října 2021 jsme zahájili dlouho plánovanou cestu za vojáky naší roty, kteří se přeskupují ve Valhale.

Jako první byl na řadě mjr. Juraj Schwartz. Velitel roty, 4. průzkumného praporu Bechyně,4. Brigády rychlého nasazení . Zástupce velitele 1. mechanizované roty 1,,Neporazitelná rota"/6. mpr. SFOR, Stari Majdan 1997, velitel skupiny hloubkového průzkumu 2. pz. rota KFOR 2000-2001 Šajkovac, mise VP AČR Irák. Službu v armádě začal u 104. letky bezpilotních prostředků v Písku a do zálohy odešel od VP AČR na letišti Praha-Kbely. Na fotografii úplně vpravo. Děkujeme jeho rodině za spolupráci a místo, kde je uložen. Krušné hory, kousek od jedné sjezdovky na Klínovci, ke které má s rodinou soukromý vztah. Pěkné místo a dobré stanoviště pro OP a na lyžování.

Je to divné, ale na místě jsme se zasmáli i zavzpomínali, jak nás všechny proháněl, i tahal z kaše, připili jsme si s ním na něj.  Na viděnou příště. Nikdy nás nenechal za sebou, ani rota jeho.

Za rotu s podporou Spolku na podporu válečných veteránů,z.s./CZFORCES: JD, MH, RG a MH s části rodiny, Vlčí mák TS.


Den před Jirkovými narozeninami dne 21. 09. 2021 proběhlo slavnostní odhalení pamětní desky šprap. i.m. Jiřího ,, Regi" Schamse. Jirko všechno nejlepší k narozeninám, tam nahoru a díky včerá za počasí, i když podle tebe by byl nejlepší liják, jak v Namu to by jsi se smál.

Byla to první pamětní deska, za kterou stál od začátku náš Spolek na podporu válečných veteránů, z.s./CZFORCES. V první řadě děkujeme tvojí rodině: mamince, sestře Petra Schamsová, babičce a dalším za trpělivost a vše. Za náš spolek jedné ze dvou hlav ing. Janě Horákové za vše i novou pozici fotografa. Martinu Brynychovi i za uložení souřadnic desky ( https://www.vets.cz/vpm/43665-pametni-deska-jiri-schams/?fbclid=IwAR2yRUM6mD6SP0fLXRfcw_ici8U9zyr-TmFsvx4zhYKS9Q5koQZE09bKlBc#43665-pametni-deska-jiri-schams ) , Janu Kinclovi za rady a podporu. 1. Neporazitelné za pomoc: Daniel Machač (bomba tě vidět), Tomáš Sláma s rodinou, Martin Hrebeň s dcerou, Gabriela Dvořáčková s Martin Havránek, Roman Kašpar, Roman Golka. Danu Špalkovi za skvělé video, CZDEFENCE ( https://www.czdefence.cz/clanek/byla-odhalena-pametni-deska-valecnemu-veteranovi-jirimu-regi-schamsovi ) a  Armywebu za zveřejnění. Kamenictví Blumstav (https://www.blumstav.eu/ )  za umělecký počin, instalaci a rady. VP plk. Grulichovi, kaplany pplk. Tomčíkovi, plk. Romanu Bisovi (ex 4.pzpr ) (https://www.facebook.com/Vojensk%C3%A1-policie-101901821532362 ) , AČR Veliteli pro operace generálovi Kopeckýmu, pplk. Ostrýmu, za zajištění všeho a podpory že strany VP a armády, Posádkovému velitelství Praha, Vojenské hudbě, Čestné stráži za ceremoniál . Vrchnímu praporčíku Armády České republiky šprap. P. Smikovi za podporu ( od prastrejdy Otto Smika samé esa v rodině) dík. Radnici Prahy 3 a starostovi Prahy 3 Jiří Ptáček ( https://www.facebook.com/ptacekjiri ) , MHMP památkovému odboru za povolení a účast, Společenství vlastníků za souhlas s umístěním desky. A všem za vzpomínku co přišli nebo si vzpomněli, nebo se zastaví, jak budou mít cestu. To je důvod pokračovat dál. V neposlední řadě rodině jirky za příjemné posezení po odhalení. Děkujeme za všechny a za Spolek na podporu válečných veteránů, z.s./CZFORCES
SPVV/Cz.Forces

 Pozvánka na slavnostní odhalení pamětní desky šprap. Jiřího ,,Regi" SchamseDovolujeme si vás všechny pozvat, v zastoupení rodiny Schamsovy, Spolku na podporu válečných veteránů, z.s./CZFORCES, VP, AČR na slavnostní odhalení pamětní desky šprap. Jiřího ,,Regi" Schamse dne 21. září v 11.00 hod. Místo: Praha- Žižkov, ulice Kubelíkova 1598/10. Rádi přivítame v první řadě všechny Jirkovy spolubojovníky z jednotek a misí, kde sloužil, kamarády, známé, válečné veterány a všechny, kteří si chtějí tímto připomenout Jirku. Děkujeme všem za podporu, pomoc a za podporu zhotovení pamětní desky, prostřednictvím našeho dobročinného obchodu. Spolek na podporu válečných veteránů, z.s./CZFORCES

Další novinka v nabídce našeho Dobročinného obchodu: Vlčí mák https://www.czforces.cz/p/vlci-mak/


Napsali jsme příspěvky na www.armyweb.cz , děkujeme za publikaci:


Včera 25. 07. 2019 nás opustil dopoledne major ing. Juraj Schwartz. Velitel roty, 4. průzkumného praporu Bechyně,4. Brigády rychlého nasazení . Zástupce velitele 1. mechanizované roty 1,,Neporazitelná rota"/6. mpr. SFOR, Stari Majdan 1997, velitel skupiny hloubkového průzkumu 2. pz. rota KFOR 2000-2001 Šajkovac, mise VP AČR Irák. Službu v armádě začal u 104. letky bezpilotních prostředků v Písku a do zálohy odešel od VP AČR na letišti Praha-Kbely. Na fotografii úplně vpravo.
Modré nebe veliteli, a děkujeme za vše, i za to, jak jste první a bez váhání dorazil, když jsme se převrátili s OT-64 na srbské straně i za službu s vámi a pod vaším velením v Bechyni.
ČEST JEHO PAMÁTCE
Rodině upřímnou a hlubokou soustrast.
Nikdy nezapomeneme !


Přispěli jsme trochu i do Blesku. ,,

Včerá jeden přispěje krátkou vzpomínkou do diskuze v jiné skupině na Facebooku a dnes je to zkrácené v Blesku: ,,Jaroslav Dolejška Špatně, když chtěli projet přes SEKIRAČU pro zásoby do Bosny, tak jsme je v létě 2000 zablokovali z jedné strany naše OT-64 a z druhé naše Landrovery, rusáci uprostřed s obrněnými transportéry BRDM 3, byli to vojáci na kontrakt, mířili jsme na sebe, a když pochopili, že neustoupíme a máme jasný rozkaz, tak to vzdali a otočili a odjeli zpět do Kosova a pro zásoby jeli přes povolený přechod na GATE 3. 2. průzkumná roty, 1. četa hloubkového průzkumu"   

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/609772/svet-byl-na-pokraji-valky-rusove-prelstili-nato-cech-varuje-balkan-neni-vyresen.html? 

Zásluhou naší místopředsedkyně se prostřednictvím našeho spolku připojil do programů  ministerstva obrany Benefity pro vojáky a válečné veterány připojil i hotel https://www.kingsresidence.cz/ v Praze-Holešovicích, který nabízí skálu slev, jako ocenění pro válečné veterány, vojáky AČR, včetně AZ AČR, občanské zaměstnance a veterány ze spojeneckých zemí (NATO, Austrálie, Nový Zéland a dalších, kteří slouží spolu s našima vojáky na misích). https://www.benefity-army.cz/index.php?p=benefit-162-Sleva-pro-valecne-veterany,-vojaky-ACR-i-civilni-zamestnance-MO-na-ubytovani-v-hotelu-v-Praze https://www.benefity-veterani.cz/index.php?p=benefit-172-Sleva-pro-valecne-veterany-na-ubytovani-v-hotelu-v-Praze 

Všem vojákům, veteránům, příslušníkům bezpečnostních složek, našim členům, příznivcům, podporovatelům a nám všem přejeme krásné a pohodové prožití vánočních svátků, splnění snů a pokud sloužíte na misi nebo u nás, tak brzký návrat domů a úspěšný nový rok 2019 TÝM CZ FORCES www.czforces.cz

Postupně budeme zveřejňovat co chystáme na příští rok. Bude toho dost a to i díky vaší podpoře a rozbíhajícímu prodeji našeho Dobročinného obchodu https://www.czforces.cz/internetovy-obchod/ , děkujeme. Proto jsme vznikli. Na příští rok máme v plánu pokračovat v tom co děláme, včetně podle finančních možností podpory veteránů a první dvě pamětní desky našim vojákům a kamarádům padlým po roce 1990, v první řadě po novém roce oslovíme rodiny a potom zahájíme koloběh úřady, soutěž, výrobce. A k tomu naši další věc zakládající členové spolku jsou spojeni s Ostravou, atˇ už rodáci nebo tady studovali a poznali se, ikdyž naše činnost bude probíhat po celé republice a už jsou kolem nás příznivci z celé republiky. Takže další deska bude k prvnímu ze dvou bratrů a časem i k druhému ze sourozenců. Dva bratři dva osudy, spolu odešli do zahraniční armády, spolu prošli Cizineckou legii, boji naši armády ve Francii, spolu přišli do Anglie, sloužit okupované vlasti a králi, tam se cesty rozdělily. Oba šli do akce v letadle, ale jeden s ním nikdy nepřistával, ale bojoval s nepřítelem potom na zemi první para skupina CALCIUM druhý, jako letec 311. perutě, nejdříve shazoval pumy na nepřítele a později jako letec se svým pilotem 68. noční stíhací perutě sestřeloval německé letadla a létající pumy V-1. První bratr Josef Gemrot (fotografie číslo 2) bohužel zemřel pár let po válce, ale druhého jsme měli čest poznávat a navštěvovat u něj doma a jeho paní v Ostravě- Hrabové, nezapomenutelné setkání s plk. Fridolínem Gemrotem, a na pohřbu v lednu 1990 jsme se ještě pod dohledem STB potkali i s jeho a druhým ,,bratrem" pilotem Josefem Adamem (Na první fotografii Josef Adam vlevo a Fridolín ,,Frída" Gemrot vpravo). Proto první z připravovaných desek bude jeho navíc, jsme tehdy získali i jeho paměti, které určitě budeme chtít vydat čtivé a ještě jsme se dostali k sepsaným pamětím dalšího stíhacího letce RAF plk. Otakara Hrubého, taky neskutečně čtivé a i veselé, tak to asi dáme jako jednu knihu, dva osudy, ještě to musíme promyslet. Dostali jsme s k němu od dalšího našeho vojáka a výsadkáře z Velké Británie, který taky žil v Ostravě Čestmíra Kubáta, tomu a dalším se chceme, taky do budoucna věnovat. Za komunistů to byla taková konspirační doba, předávali si vás po prověření jeden druhému s doporučeními, že jste naši. A i díky tomu se někteří z nás stali vojáky a veterány, prostě šli ve stopách předků, vzorů a hrdinů. Tak se omlouváme za rozepsáni, ale to bylo k části plánů na příští rok. Pěknou Adventní neděli za Tým CZ FORCES (Spolek na podporu válečných veteránů, z. s.


V letošním roce si připomínáme 7. výročí úmrtí
poručíka i.m. Adriana Wernera, který zemřel na následky zranění utrpěného při napadení předsunuté základny COP SALAR v provincii Wardak. Přes veškerou snahu lékařů svým zraněním dne 9. října 2011 ve Vojenské nemocnici v Olomouci podlehl.

Nikdy nezapomeneme.

Dovolte mi, abych Vás všechny pozval jménem SVV MS kraje k účasti při pietním aktu u hrobu por. i.m. Adriana Wernera pořádaného s 7.mb, městem a rodinou, k uctění jeho památky

Pietní vzpomínka se uskuteční 9. října 2016 od 10:00 hodin

(Albrechtice u Českého Těšína, okr. Karviná, MS kraj - hřbitov u základní školy, Školní ulice).

PROGRAM PIETNÍHO AKTU
7 let od úmrtí poručíka in memoriam Adriana Wernera

1/ Příchod ke hrobu 9.10.2018 v 11:00 hod

2/ Přivítání a seznámení s programem

3/ Položení věnců a kytic u hrobu
během pokládání hraje melodie Pax vobis

4/ Proslov ZV 71. mpr

5/ Proslov kaplana 7. mb

6/ Modlitba kaplana 71. mpr

7/ Skladba Večerka

8/ Státní hymna

9/ Zapálení svíček u hrobu

10/ Položení kytice u pamětní desky.

11/ Konec pietního aktu


Smutná zpráva z dnešního dne, ve stejný den jako před 23 padli čeští vojáci praporu UNPROFOR por. i. m. Luděk Zeman a por. i. m. Petr Valeš,  padli 3 čeští vojáci v misi RESOLUTE SUPPORT v Afghanistánu, další dva bojují o život. 

Tři čeští vojáci zahynuli při sebevražedném útoku v Afghánistánu

Tři čeští vojáci z mise NATO zahynuli při sebevražedném útoku na východě Afghánistánu. Portálu iDNES.cz to potvrdilo české ministerstvo obrany. Velení Aliance oznámilo, že zraněni byli další tři vojáci - jeden Američan a dva Afghánci.
Oběťmi jsou podle české armády rotný M.M. (1982), desátník K.B. (1990) a desátník P.Š. (1993). Rodiny vojáků byly informovány, k dispozici jsou jim vojenští psychologové a vojenští kaplani. Česko v zahraničních misích od roku 1990 ztratilo 28 vojáků.

Modré nebe válečníci, upřímnou soustrast rodinám a jednotce. Nezapomeneme.

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2557498-sebevrazedny-utocnik-zabil-v-afghanistanu-tri-vojaky-nato

V obřadní síni v JEDOVNICI jsme se dnes 30. 6. 2018 rozloučili spolu s rodinou (včetně šesti dětí) a přáteli s naším kamarádem a spolubojovníkem rtn. Martinem Tiokou, veteránem misí UNPROFOR (2. rota DABAR) a SFOR (6 . mpr./ 1. mechanizovaná ,,NEPORAZITELNÁ" rota STARI MAJDAN), který umřel v pondělí 25. 6. 2018 ve věku 45 let na infarkt. Modré nebe válečníku. Nikdy nezapomeneme!

Proč je pro Pobaltí důležitá přítomnost NATO?

Byli jsme pozvani spolu s dalšími do ČRo+

Každá země musí převzít svůj díl odpovědnosti za bezpečnost světa, říká náměstek ministryně obrany. Proč je pro Pobaltí důležitá přítomnost jednotek NATO?

https://plus.rozhlas.cz/kazda-zeme-musi-prevzit-svuj-dil-odpovednosti-za-bezpecnost-sveta-rika-namestek-7233068

70. výročí misí OSN

Byli jsme spolu s dalšími mezi pozvanými.

Den válečných veteránů v Ostravě 11. 11. 2017

Poprvé jsme se svátek uctili účasti i jako členové nově vzniklého spolku a položením kytice.

Kdysi dávno první rozhovor v médiích

https://plus.rozhlas.cz/vojak-ktery-se-vrati-ze-zahranicni-mise-je-jako-cizinec-ve-vlastni-zemi-rika-6522533

Český voják v Kosovu|foto: Tomáš Adamec

Před rokem zaútočil sebevražedný útočník poblíž základny Bagrám v Afghánistánu na české vojáky. Čtyři z nich zemřeli na místě, pátý zraněním podlehl několik dní po převozu do České republiky.

Památku padlých vojáků připomněli pietní akty u jejich domovských armádních praporů i na samotné základně v Bagrámu.

Jak stát pečuje o bývalé vojáky a válečné veterány?

"Od roku 2003 je speciální zákon o válečných veteránech, kdy už se ministerstvo obrany začalo věnovat válečným veteránům. Problém je, že za 25 let padlo v misích 25 vojáků a máme přes 60 zraněných, pozůstalé a příbuzné a o ně nikdo moc nepečuje. Vojáci, kteří se dostanou na okraj společnosti, skončí jako bezdomovci nebo páchají sebevraždy. Je asi ještě dost práce, kterou by mohl stát pro ně udělat," odpovídá nadrotmistr Jaroslav Dolejška, který se účastnil misí SFOR v Bosně a Hercegovině a KFOR v Kosovu.

Podle Dolejšky záleží na tom, kdy se vojáci z misí vrátili. Pokud tomu bylo v 90. letech, stát o ně nepečoval.

"Když se dnes voják vrátí z mise, má nárok na dvoutýdenní preventivní rehabilitaci, ale pak už si to řeší sám se sebou. Pokud začne uvádět, že má nějaké problémy, které se časem mohou objevit, je to další důvod pro to, aby mu nebyl prodloužen služební závazek, a tím pádem přijde o práci a musí si hledat místo v civilním prostředí, které nezná a de facto je cizinec ve vlastní zemi," myslí si nadrotmistr.

A jaký problém měl on sám, když se vrátil domů? Jak říká, snažit se žít normálně: "Chodit do obchodu, vyplňovat složenky, snažit se mluvit s lidmi, s kterými nemusím..."

Jaroslav Dolejška připouští, že největší roli hraje rodina. Jedním dechem ale dodává, že některá manželství kvůli odloučení končí rozvodem. 

První článek člena spolku. Napsaný i jako vzpomínka na Jirku Hrdličku a Jirku ,,Regiho" Schamse.

https://www.onwar.eu/2014/06/12/1-neporazitelna-v-operaci-siva-1997/

Tvrdá škola psaní , přepisování pod vedením Františka Šulce, autora webu www.onwar.eu

Rozhovor na www.sport.cz a www.seznam.cz i tady se píše o veteránech a vojácích AZ AČR

Místo maratónek kanady. Voják se bez běhání neobejde