KNIHOVNA, FILMOVÝ ARCHÍV A ČLÁNKY 

   Knihy, filmy, seriály, rozhovory a články zabývající se válečnými veterány


1. https://www.kmenta.cz/cs/knihy/poustni-horecka

      https://www.databazeknih.cz/knihy/poustni-horecka-94394

     Jaroslav Kmenta, Ján Valo, Peter Želinský  Pouštní Horečka

Pouštní horečka

Má prvotina. Vznikla vlastně jako jedna velká reportáž o kauze nemocných vojáků, kteří v roce 1990 prošli válkou v Perském zálivu. Československá protichemická jednotka tam tehdy naměřila v ovzduší chemické otravné látky sarin a yperit a dva roky poté to ministerstvo obrany začalo tajit. Přitom to mohlo objasnit záhadné nemoci, jimiž veteráni po celém světě trpěli.

Kniha vyšla na jaře 1999 těsně před oznámením, že se Česká republika stala členem NATO. Na tu dobu to byla dost otevřená kniha, která kritizovala i americkou vládu a Pentagon. Taky jsme to s mými spoluautory - bývalým velitelem jednotky Janem Valo a mluvčím veteránů Peterem Želinským - schytali. Pozvali si nás na americkou ambasádu a s vojenským přidělencem si to velmi ostře vyjasňovali.

Kniha to byla úspěšná. Byla přeložena do arabštiny, a pokud vím, také do italštiny.

Pouštní horečku jsme vydávali vlastním nákladem. Živnostenský list na vydávání si tehdy založil Peter Želinský, protože Naše vojsko se bálo negativní reakce od svých tehdejších chlebodárců - ministerstva obrany - a knihu na poslední chvíli vydat nechtělo.
2. https://www.cbdb.cz/kniha-73115-cest-hrdost-statecnost

Leon Patriot Čest, hrdost, statečnost. UNPROFOR

Kniha je popisem událostí v misi UNPROFOR v letech 1992 - 1994. Jsou popsány vlastní zkušeností z mise, z pohledu jejího přímého účastníka a kniha je doplněna značným množstvím fotografií. 


3.  https://www.databazeknih.cz/knihy/do-temnoty-222649?c=all

Pavel Stehlík  Do temnoty

Osobní vyprávění českého vojáka, ve kterém otevřeně líčí své osudy od motivace pro vstup do armády přes náročný výcvik a půlroční nasazení na základně v Afghánistánu až po boj s těžkou nemocí po návratu domů... Kniha nepřináší líčení superhrdiny, jde v prvé řadě o příběh člověka. Zachycuje jeho zrání - od nadšeného kluka ve vyzrálého muže-vojáka, který musel projít řadou profesních, ale i životních zkoušek, překonat nástrahy, které mu osud vmetl do cesty, a najít sám sebe.

4.  https://www.databazeknih.cz/autori/pavel-stehlik-72223

Pavel Stehlík Já voják v Afghanistánu

Nová kniha od autora bestselleru Do temnoty zachycuje životní příběhy deseti novodobých českých válečných veteránů. Opírá se o osobní rozhovory s vojáky, kteří si prošli zahraniční misí v Afghánistánu, a na jejich základě rozebírá otázku válečných veteránů v několika různých rovinách.Pavel Stehlík se zaměřil nejen na to, co zažívali váleční veteráni na samotné misi, ale i jak prožívali loučení s rodinou a přáteli, jak na ně prožité události na misi působily, co pociťovali při vítání doma, jaký pro ně byl návrat, i případně jakým těžkostem byli nuceni čelit.Přináší tak obraz "neobyčejně obyčejných" životů vojenských profesionálů na zahraniční misi se všemi každodenními radostmi, strastmi i vnitřními pocity. Jde o ojedinělý ucelený pohled na téma, kterému dosud nebyla takto do hloubky věnována pozornost.


5.  https://www.databazeknih.cz/knihy/cesta-vojaka-342659

Michal Černý Cesta vojáka

Příběh českého výsadkáře: Od výcviku po zahraniční mise.
Kniha Cesta vojáka představuje osobní příběh, ve kterém autor zachytil svou vlastní cestu - od motivace pro vstup do armády přes zážitky během základní vojenské služby až po tvrdý výcvik a mnohaleté působení ve službě jako profesionální voják, během které se zúčastnil i čtyř misí v Afghánistánu. Ve své knize zachytil nejen život v armádě, tvrdou dřinu a povinnosti, které vojenská služba obnáší, ale i osobní život táty, manžela, který během zahraničních misí opouští svou rodinu a pro kterého ani návraty zpět do běžného civilního života nejsou mnohdy lehké. Jedinečný pohled na životní cestu protkanou náročnými překážkami, které stojí za to překonávat6. https://www.databazeknih.cz/knihy/vysetrovatel-demoni-balkanske-valky-a-svetska-spravedlnost-353821

Vladimír Dzuro Vyšetřovatel - Démoni balkánské války a světská spravedlnost

Unikátní svědectví českého kriminalisty Vladimíra Dzura, který byl dlouhá léta jediným českým vyšetřovatelem pracujícím u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Jeho vyprávění o operacích, které vedly k zatčení prvního válečného zločince v bývalé Jugoslávii, a rovněž tak o vyšetřování a následném souzení celé řady válečných zločinců, si místy nezadá s opravdovým thrillerem. Jeho rozhodnost, houževnatost a vysoká profesionalita u akcí, při nichž měly být dopadeny osoby, mající na svědomí zavraždění mnoha nevinných civilních obyvatel na území Chorvatska, Srbska a Bosny a Hercegoviny, často rozhodovaly o životě a smrti mnoha dalších lidí, například stovek zaměstnanců OSN. Čtení je to strhující, jde o záznam očitého svědka následků válečného běsnění na Balkáně, které celý svět sledoval s hrůzou a s jehož stopami se setkáváme dodnes. Jde o napínavé líčení práce vyšetřovatelů tribunálu, které tu z pera českého autora ještě nebylo!


7.  https://www.databazeknih.cz/knihy/vsem-sracum-navzdory-77788

Jan Urban Všem sráčům navzdory

Padesát kapitol formou reportáží, rozhovorů, kritických esejů a osobních reflexí přibližuje tragické chvíle bosenského lidu v letech 1992 - 1996 a sugestivně líčí příběhy sarajevských intelektuálů i všední starosti prostých obyvatel. První původní kniha na toto téma u nás ukazuje dobu, kdy se celá civilizovaná Evropa obrátila k válečnému konfliktu na území Bosny a Hercegoviny zády.Autor podrobuje ostré kritice nejen západní velmoci a jejich představitele (včetně těch našich), ale především alibismus, cynismus a voyerství lidí, kteří nechtějí vědět o problémech druhých. Zpravidla však do té doby, než začne hořet jejich vlastní dům.<br>


8.  https://www.databazeknih.cz/knihy/ten-druhy-zivot-364595

kolektiv autorů Ten druhý život

 Autentické příběhy z armády. Právě proto nese stejný název jako úspěšný výstavní projekt "Ten druhý život", na který přímo navazuje. Najdete v ní svědectví těch, kteří ve vojenské službě nejrůznějšími způsoby pomáhají ve zbídačených a válkou zmítaných částech světa. Jsou to příběhy novodobých válečných veteránů, jejich každodenního hrdinství, oddanosti a cti, které by neměly zapadnout. Příběhy z Kosova, Afghánistánu, Iráku a Mali. Fotky z míst, kde platí zcela jiná pravidla a slova lidí, kteří slouží ve jménu republiky na domácích základnách, ale i na zahraničních.

1.  https://www.csfd.cz/film/33149-demony-wojny-wg-goi/prehled/

Demony wojny wg Goi

Polská jednotka IFOR pod velením majora Kellera slouží v Bosně roku 1996. Při běžné hlídce zabrání lynčování vojáků místními obyvateli. Jenže vojáci tímto zásahem překročili svoje pravomoci. Proto do Bosny přilétá major Kuš a poručík Čacky z prokuratury, aby případ řádně vyřešili. Ten večer je sestřelen v horách vojenský vrtulník a major Keller se rozhodne i přes přímý zákaz cokoliv podnikat zachránit přeživší ze ztroskotaného vrtulníku. Společně s majorem Kušem a poručíkem Čackým se vydávají do hor. Zde se však musí potýkat se silným odporem místní separatistické skupiny.
Film vyprávějící nejen o jednotkách IFOR, ale i lidském strachu, beznaději, odvaze a o omezených pravomocích mírových jednotek